Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80229

BIGymnasiebetyg 18,80 av max 22,5 −0,58 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,20 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,65 av max 22,5 −1,85 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
199
33 i första hand
Antagna
34
urval 2
Reserver
27
Sökande per plats
5,9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,9118,8−0,11
Högskoleprov (HP)1,251,20−0,05
Betyg (BII)18,818,65−0,15
Antagna totalt3934−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 11 terminer och legat kvar i 2 (median −0,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 11 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 11 terminer och legat kvar i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 11 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi (senaste 10 av 11 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,91 → 18,80 (−0,11)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 202519,63 → 19,38 (−0,25)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202420,31 → 19,38 (−0,93)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 202319,74 → 19,17 (−0,57)1,25 → 1,15 (−0,10)
HT 202219,32 → 18,55 (−0,77)1,20 → 1,15 (−0,05)
HT 202118,75 → 18,23 (−0,52)1,15 → 1,05 (−0,10)
HT 202018,49 → 16,66 (−1,83)0,95 → 0,95 (±0)
HT 201817,29 → 16,30 (−0,99)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201717,80 → 16,77 (−1,03)1,15 → 1,00 (−0,15)
HT 201616,20 → 16,20 (±0)1,15 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,91) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Fascineras du av de fundamentala krafterna i naturen? Drömmer du om att utveckla miljövänlig teknik eller skapa material med unika egenskaper? Kandidatprogrammet i fysik ger dig de teoretiska och experimentella kunskaper som krävs för att utforska dessa områden. Fysik handlar om de grundläggande byggstenarna i vår värld samt de krafter och lagar som styr dem. På detta kandidatprogram får du ta del av fysikens breda kunskapsmassa.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik D
Examen
Kandidatexamen
Språk
Engelska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Kemister 51 700 kr40–74 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som kemist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80229

LU-80229 · nationell antagning

199 sökande, 33 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,91 23 18,8 19 19
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,8 3 18,65 3 9
DA Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
HP Högskoleprovet 1,25 13 1,20 12 24

Vanliga frågor om Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi

Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,8, HP 1,20 och BII 18,65. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 199 personer, varav 33 i första hand. 34 antogs, alltså 5,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,8 HT 2026 mot 19,38 HT 2025. Sökande: 199 mot 217.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor63 %(125)
  • Män37 %(74)
  • 24 år eller yngre87 %173
  • 25–34 år11 %21
  • 35 år eller äldre3 %5
  • Antagna kvinnor71 %(24)
  • Antagna män29 %(10)

Anmälningskod LU-80229. Källa: UHR.