Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1528

BIGymnasiebetyg 17,60 av max 22,5
HPHögskoleprovet 1,15 av max 2
BIIKompletterade betyg 17,19 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
260
37 i första hand
Antagna
42
urval 2
Reserver
43
Sökande per plats
6,2
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,9317,6−0,33
Högskoleprov (HP)1,151,15Oförändrad
Betyg (BII)19,0217,19−1,83
Antagna totalt5042−8

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,06). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer och legat kvar i 2 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 6.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsprogrammet i energiteknik
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,93 → 17,60 (−0,33)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202516,58 → alla behöriga antogs0,95 → alla behöriga antogs
HT 202116,16 → 13,85 (−2,31)0,90 → 0,75 (−0,15)
HT 202016,65 → 13,40 (−3,25)–
HT 201814,38 → alla behöriga antogs0,85 → alla behöriga antogs
HT 201616,31 → alla behöriga antogs0,95 → alla behöriga antogs
HT 201516,36 → 14,55 (−1,81)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201316,50 → alla behöriga antogs1,00 → alla behöriga antogs
HT 201216,21 → alla behöriga antogs0,90 → alla behöriga antogs
HT 201115,81 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,93) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Vill du arbeta med energi-, klimat- och miljöfrågor? Är du intresserad av teknik, naturvetenskap och problemlösning? Att läsa energiteknik passar dig som vill utveckla och förbättra framtidens energisystem och skapa möjligheter för ett mer hållbart samhälle. Klimatkrisen, stigande energipriser och stora industrisatsningar i Sverige gör miljö- och energifrågor allt viktigare. Under utbildningen utvecklar du ingenjörsmässiga färdigheter som behövs för att arbeta med dessa frågor.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik 46 600 kr38–65 tkr Småökar på 5 år
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

UMU-P1528 · nationell antagning

260 sökande, 37 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
B-BII Lärosätets eget urval Alla antogs 5 Alla antogs 5 0
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
B-HP Lärosätets eget urval Alla antogs 3 Alla antogs 3 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,93 23 17,6 19 27
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,02 4 17,19 3 8
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,15 14 1,15 11 29
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 7

UMU-S5012 · nationell antagning

Senare del Civilingenjörsprogrammet i energiteknik. 6 sökande, 3 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
SD Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i energiteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i energiteknik vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,6, HP 1,15 och BII 17,19. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i energiteknik vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 260 personer, varav 37 i första hand. 42 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor28 %(72)
  • Män72 %(188)
  • 24 år eller yngre94 %244
  • 25–34 år5 %13
  • 35 år eller äldre1 %3
  • Antagna kvinnor24 %(10)
  • Antagna män76 %(32)

Anmälningskod UMU-P1528. Källa: UHR.