Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1558

BIGymnasiebetyg 14,49 av max 22,5
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 14,28 av max 22,5

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
193
26 i första hand
Antagna
40
urval 2
Reserver
11
Sökande per plats
4,8
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,6814,49−0,19
Högskoleprov (HP)0,70Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)14,2814,28Oförändrad
Antagna totalt4540−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 3.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 5 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,68 → 14,49 (−0,19)0,70 → alla behöriga antogs
HT 201414,45 → alla behöriga antogs1,00 → alla behöriga antogs
HT 201315,20 → alla behöriga antogs0,75 → alla behöriga antogs
HT 201215,60 → 14,82 (−0,78)0,70 → 0,70 (±0)
HT 201112,78 → alla behöriga antogs0,90 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,68) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här 14,49Alla antogs4,8193
Mälardalens universitet Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik, Elektroteknik · Västerås Alla antogsAlla antogs4,5186

Om programmet

Vill du vara med och bidra till en grön omställning av energisystemet? Vill du lära dig om förnybara energikällor, energieffektivisering och energitekniska lösningar? Då är högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik något för dig!

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Examen
Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga ingenjörer och tekniker 44 500 kr35–63 tkr –
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik 46 600 kr38–65 tkr Småökar på 5 år

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

UMU-P1558 · nationell antagning

193 sökande, 26 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
B-BI Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
B-BII Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
B-HP Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,68 21 14,49 19 3
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,28 7 14,28 6 1
HP Högskoleprovet 0,70 15 Alla antogs 13 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 6

UMU-S5022 · nationell antagning

Senare del Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik. 0 sökande, 0 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
- Ingen urvalsgrupp Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik

Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,49, alla behöriga antogs i HP och BII 14,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 193 personer, varav 26 i första hand. 40 antogs, alltså 4,8 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor24 %(46)
  • Män76 %(147)
  • 24 år eller yngre76 %147
  • 25–34 år21 %41
  • 35 år eller äldre3 %5
  • Antagna kvinnor13 %(5)
  • Antagna män87 %(35)

Anmälningskod UMU-P1558. Källa: UHR.