Civilingenjörsprogrammet öppen ingång
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1538
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 498
- 55 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 87
- Sökande per plats
- 12,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,06 | 18,56 | −0,5 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,40 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,95 | 17,95 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 45 | 40 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,44). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 16 terminer och legat kvar i 4 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 12 av 16 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,06 → 18,56 (−0,50) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,32 → 17,45 (−0,87) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,28 → 16,04 (−2,24) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2023 | 15,64 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 17,19 → 15,75 (−1,44) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| HT 2021 | 18,92 → 17,94 (−0,98) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,30 → 17,97 (−0,33) | – |
| HT 2019 | 16,76 → 15,05 (−1,71) | – |
| HT 2018 | 17,20 → 15,63 (−1,57) | 1,25 → 0,95 (−0,30) |
| HT 2017 | 18,17 → 17,19 (−0,98) | 1,20 → 1,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,06) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 15,70 | 17,60 |
| HT 2012 | 17,29 | 18,23 |
| HT 2013 | 15,72 | 17,55 |
| HT 2014 | 16,50 | 15,40 |
| HT 2015 | 17,90 | 17,25 |
| HT 2016 | 17,50 | 17,00 |
| HT 2017 | 17,19 | 16,85 |
| HT 2018 | 15,63 | 15,90 |
| HT 2019 | 15,05 | 16,05 |
| HT 2020 | 17,97 | 17,11 |
| HT 2021 | 17,94 | 17,76 |
| HT 2022 | 15,75 | 16,34 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 16,04 | 16,30 |
| HT 2025 | 17,45 | 18,79 |
| HT 2026 | 18,56 | 17,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 188 | 24 |
| HT 2009 | 287 | 44 |
| HT 2010 | 361 | 51 |
| HT 2011 | 406 | 46 |
| HT 2012 | 463 | 35 |
| HT 2013 | 589 | 50 |
| HT 2014 | 628 | 48 |
| HT 2015 | 610 | 51 |
| HT 2016 | 608 | 47 |
| HT 2017 | 482 | 44 |
| HT 2018 | 449 | 49 |
| HT 2019 | 376 | 37 |
| HT 2020 | 494 | 55 |
| HT 2021 | 529 | 57 |
| HT 2022 | 417 | 56 |
| HT 2023 | 372 | 29 |
| HT 2024 | 457 | 49 |
| HT 2025 | 567 | 65 |
| HT 2026 | 498 | 55 |
Om programmet
Välutbildade civilingenjörer behövs för att kunna lösa både dagens och framtidens tekniska problem. Vill du bli civilingenjör, men är osäker på vilket område du ska välja? I Umeå kan du bli civilingenjör inom sju olika teknikområden. Börjar du med öppen ingång får du en extra termin på dig att bestämma dig och hinner få mer information om de olika civilingenjörsprogrammen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI19,52HP1,40Sökande/plats5,3
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskapBI15,00HP1,10Sökande/plats4,6
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik - SjukhusfysikBI19,48HP1,10Sökande/plats7,2
- Civilingenjörsprogrammet i interaktion och designBI15,61HP0,90Sökande/plats5,4
- Civilingenjörsprogrammet i bioteknikBI18,75HP1,25Sökande/plats6,8
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk kemiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,5
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI19,85HP1,50Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsprogrammet i energiteknikBI17,60HP1,15Sökande/plats6,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1538
UMU-P1538 · nationell antagning
498 sökande, 55 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B-BI Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| B-BII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| B-HP Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,06 | 21 | 18,56 | 21 | 70 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,95 | 5 | 17,95 | 3 | 18 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 14 | 1,40 | 12 | 75 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet öppen ingång
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet öppen ingång vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,56, HP 1,40 och BII 17,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet öppen ingång vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 498 personer, varav 55 i första hand. 40 antogs, alltså 12,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet öppen ingång vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,56 HT 2026 mot 17,45 HT 2025. Sökande: 498 mot 567.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor35 %(175)
- Män65 %(323)
- 24 år eller yngre93 %462
- 25–34 år6 %30
- 35 år eller äldre1 %6
- Antagna kvinnor45 %(18)
- Antagna män55 %(22)
Anmälningskod UMU-P1538. Källa: UHR.