Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1222
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 321
- 95 i första hand
- Antagna
- 43
- urval 2
- Reserver
- 64
- Sökande per plats
- 7,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,73 | 16,8 | −0,93 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,90 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17 | 15,91 | −1,09 |
| Antagna totalt | 43 | 43 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −0,85). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 16 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,73 → 16,80 (−0,93) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,73 → 16,37 (−1,36) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2024 | 17,57 → 17,34 (−0,23) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,09 → 16,11 (−0,98) | 1,10 → 0,90 (−0,20) |
| HT 2022 | 17,25 → 16,42 (−0,83) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2021 | 17,70 → 16,93 (−0,77) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,81 → 17,24 (−0,57) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2019 | 17,33 → 17,10 (−0,23) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2018 | 17,66 → 16,70 (−0,96) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2017 | 17,50 → 16,22 (−1,28) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,73) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 16,60 | 16,53 |
| HT 2012 | 16,13 | 14,91 |
| HT 2013 | 17,20 | 18,76 |
| HT 2014 | 16,50 | 17,02 |
| HT 2015 | 16,50 | 16,15 |
| HT 2016 | 16,50 | 15,80 |
| HT 2017 | 16,22 | 15,85 |
| HT 2018 | 16,70 | 15,25 |
| HT 2019 | 17,10 | 17,30 |
| HT 2020 | 17,24 | 17,60 |
| HT 2021 | 16,93 | 16,25 |
| HT 2022 | 16,42 | 15,90 |
| HT 2023 | 16,11 | 15,42 |
| HT 2024 | 17,34 | 15,51 |
| HT 2025 | 16,37 | 16,04 |
| HT 2026 | 16,80 | 15,91 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,30 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 1,05 |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 65 | 17 |
| HT 2009 | 105 | 24 |
| HT 2010 | 132 | 28 |
| HT 2011 | 164 | 54 |
| HT 2012 | 272 | 58 |
| HT 2013 | 331 | 70 |
| HT 2014 | 406 | 73 |
| HT 2015 | 385 | 71 |
| HT 2016 | 373 | 88 |
| HT 2017 | 394 | 87 |
| HT 2018 | 402 | 83 |
| HT 2019 | 361 | 106 |
| HT 2020 | 387 | 96 |
| HT 2021 | 397 | 102 |
| HT 2022 | 360 | 71 |
| HT 2023 | 343 | 79 |
| HT 2024 | 394 | 98 |
| HT 2025 | 387 | 102 |
| HT 2026 | 321 | 95 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Örebro universitet Örebro | 17,86 | 1,00 | 15,9 | 1 098 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 16,80 | 0,90 | 7,5 | 321 |
| Karlstads universitet Systemvetenskapliga programmet inriktning ekonomi · Karlstad | 16,70 | 0,85 | 10,0 | 199 |
| Karlstads universitet Karlstad | 14,75 | 0,85 | 14,3 | 286 |
Om programmet
Är du intresserad av hur informationsteknik förändrar vår tillvaro? Då är systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation den utbildning du söker! Programmet leder till yrken som handlar om design, utveckling och utvärdering av informationsteknik i förhållande till individer, organisationer och samhälle.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöerBI15,46HP0,55Sökande/plats6,9
- Civilingenjörsprogrammet i interaktion och designBI15,61HP0,90Sökande/plats5,4
- Kandidatprogrammet i datavetenskapBI14,84HP0,45Sökande/plats4,4
- Digital medieproduktionBI15,57HP0,70Sökande/plats7,2
- Senare del Masterprogrammet i IT Management, T4BI–HP–Sökande/plats–
- Ekonomie kandidatprogrammetBI16,86HP1,00Sökande/plats12,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1222
UMU-P1222 · nationell antagning
321 sökande, 95 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,73 | 20 | 16,8 | 21 | 52 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17 | 4 | 15,91 | 5 | 14 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 17 | 0,90 | 17 | 39 |
Vanliga frågor om Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation
Vad krävdes för att komma in på Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,8, HP 0,90 och BII 15,91. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 321 personer, varav 95 i första hand. 43 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,8 HT 2026 mot 16,37 HT 2025. Sökande: 321 mot 387.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor41 %(132)
- Män59 %(189)
- 24 år eller yngre75 %240
- 25–34 år22 %72
- 35 år eller äldre3 %9
- Antagna kvinnor44 %(19)
- Antagna män56 %(24)
Anmälningskod UMU-P1222. Källa: UHR.