Digital medieproduktion
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1264
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 311
- 87 i första hand
- Antagna
- 43
- urval 2
- Reserver
- 36
- Sökande per plats
- 7,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,03 | 15,57 | −1,46 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,70 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 18,87 | 16,7 | −2,17 |
| Antagna totalt | 43 | 43 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,90). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 18 terminer och legat kvar i 3 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 18 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,03 → 15,57 (−1,46) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2025 | 17,36 → 16,94 (−0,42) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2024 | 18,18 → 17,05 (−1,13) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2023 | 17,71 → 17,07 (−0,64) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,76 → 17,34 (−0,42) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2021 | 18,15 → 17,29 (−0,86) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2020 | 18,56 → 17,93 (−0,63) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2019 | 18,53 → 17,80 (−0,73) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2018 | 18,48 → 17,01 (−1,47) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2017 | 18,02 → 17,46 (−0,56) | 1,05 → 1,05 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,03) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,60 | 14,77 |
| HT 2011 | 15,80 | 15,40 |
| HT 2012 | 17,80 | 16,82 |
| HT 2013 | 16,81 | 15,95 |
| HT 2014 | 17,45 | 17,04 |
| HT 2015 | 16,40 | 16,15 |
| HT 2016 | 16,75 | 19,40 |
| HT 2017 | 17,46 | 18,10 |
| HT 2018 | 17,01 | 17,80 |
| HT 2019 | 17,80 | 18,50 |
| HT 2020 | 17,93 | 18,21 |
| HT 2021 | 17,29 | 18,20 |
| HT 2022 | 17,34 | 15,39 |
| HT 2023 | 17,07 | 15,05 |
| HT 2024 | 17,05 | 15,42 |
| HT 2025 | 16,94 | 18,40 |
| HT 2026 | 15,57 | 16,70 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,20 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 0,75 |
| HT 2014 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 1,00 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 200 | 61 |
| HT 2009 | 266 | 76 |
| HT 2010 | 358 | 87 |
| HT 2011 | 396 | 103 |
| HT 2012 | 503 | 134 |
| HT 2013 | 574 | 121 |
| HT 2014 | 578 | 120 |
| HT 2015 | 539 | 116 |
| HT 2016 | 499 | 116 |
| HT 2017 | 514 | 128 |
| HT 2018 | 548 | 136 |
| HT 2019 | 464 | 139 |
| HT 2020 | 479 | 155 |
| HT 2021 | 543 | 140 |
| HT 2022 | 417 | 123 |
| HT 2023 | 397 | 116 |
| HT 2024 | 431 | 128 |
| HT 2025 | 403 | 113 |
| HT 2026 | 311 | 87 |
Om programmet
Med sitt fokus på användarupplevelser (UX) vänder sig programmet till den som vill vara med och utforma framtidens digitala upplevelser. Innehållet är väl förankrat i aktuell forskning inom fältet människa-datorinteraktion (MDI) och inkluderar bl a användarcentrerad design, konceptdesign och prototyping. Efter utbildningen kan du jobba inom många yrkesområden t ex UX, webbdesign, formgivning och animation.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Regissörer och producenter av film, teater m.m. | 47 700 kr38–72 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som producent och projektledare inom film och teater vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1264
UMU-P1264 · nationell antagning
311 sökande, 87 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,03 | 22 | 15,57 | 22 | 24 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,87 | 3 | 16,7 | 3 | 12 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 17 | 0,70 | 17 | 10 |
Vanliga frågor om Digital medieproduktion
Vad krävdes för att komma in på Digital medieproduktion vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,57, HP 0,70 och BII 16,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Digital medieproduktion vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 311 personer, varav 87 i första hand. 43 antogs, alltså 7,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Digital medieproduktion vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,57 HT 2026 mot 16,94 HT 2025. Sökande: 311 mot 403.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(177)
- Män43 %(134)
- 24 år eller yngre79 %247
- 25–34 år17 %52
- 35 år eller äldre4 %12
- Antagna kvinnor65 %(28)
- Antagna män35 %(15)
Anmälningskod UMU-P1264. Källa: UHR.