Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · ORU-29603

BIGymnasiebetyg 17,86 av max 22,5 +0,15 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,00 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,19 av max 22,5 −0,37 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · ORU-29511

BIGymnasiebetyg 17,03 av max 22,5 −0,22 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 −0,05 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 17,03 av max 22,5 −0,36 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 941 sökande hittills (331 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 11 av 15 läsår med jämförbara siffror, högre 3 läsår och lika ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg17,69troligen mellan 17,35 och 17,83
HPHögskoleprovet1,00troligen mellan 0,95 och 1,05

BII (kompletterade betyg): 17,42, troligen mellan 16,83 och 18,00.

Antalet platser minskar från 65 VT 2026 till 55 VT 2027. Prognosen räknar med att färre antas. Källa: lärosätets programsida.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 098
272 i första hand
Antagna
69
urval 2
Reserver
366
Sökande per plats
15,9
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
1 002
417 i första hand
Antagna
76
urval 2
Reserver
364
Sökande per plats
13,2
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,0217,86−0,16
Högskoleprov (HP)1,001,00Oförändrad
Betyg (BII)17,317,19−0,11
Antagna totalt8269−13

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 29 av 31 terminer och legat kvar i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,31). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 20 av 31 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 30 terminer och legat kvar i 23 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 30 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Systemvetenskapliga programmet (senaste 10 av 31 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,02 → 17,86 (−0,16)1,00 → 1,00 (±0)
VT 202617,45 → 17,03 (−0,42)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202517,97 → 17,71 (−0,26)1,00 → 1,00 (±0)
VT 202517,50 → 17,25 (−0,25)1,00 → 1,00 (±0)
HT 202418,02 → 17,86 (−0,16)1,05 → 1,05 (±0)
VT 202418,02 → 17,60 (−0,42)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202318,30 → 17,86 (−0,44)1,05 → 1,05 (±0)
VT 202317,85 → 17,34 (−0,51)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202218,07 → 17,55 (−0,52)1,05 → 1,05 (±0)
VT 202217,45 → 17,23 (−0,22)0,95 → 0,95 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,02) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Systemvetenskapliga programmet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här 17,861,0015,91 098
Umeå universitet Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation · Umeå 16,800,907,5321
Karlstads universitet Systemvetenskapliga programmet inriktning ekonomi · Karlstad 16,700,8510,0199
Karlstads universitet Karlstad 14,750,8514,3286

Om programmet

Systemvetenskap handlar om hur informationssystem utvecklas, används och skapar värde för människor, verksamheter och samhälle. Utbildningen ger dig en bred kompetens inom verksamhetsutveckling och systemutveckling. Du får arbeta med aktuella metoder och arbetssätt och lära dig hur AI kan användas som stöd för problemlösning och utveckling.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod ORU-29603

ORU-29603 · nationell antagning

1 098 sökande, 272 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 3,5 2 12
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,02 41 17,86 34 313
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,3 6 17,19 5 90
HP Högskoleprovet 1,00 33 1,00 28 232
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
VT 2026: anmälningskod ORU-29511

ORU-29511 · nationell antagning

1 002 sökande, 417 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 1 15
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,45 56 17,03 37 298
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,03 11 17,03 8 111
HP Högskoleprovet 0,95 46 0,95 30 227
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Systemvetenskapliga programmet

Vad krävdes för att komma in på Systemvetenskapliga programmet vid Örebro universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,86, HP 1,00 och BII 17,19. VT 2026: BI 17,03, HP 0,95 och BII 17,03. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Systemvetenskapliga programmet vid Örebro universitet?

HT 2026 sökte 1 098 personer, varav 272 i första hand. 69 antogs, alltså 15,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 941 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Systemvetenskapliga programmet vid Örebro universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,86 HT 2026 mot 17,71 HT 2025. Sökande: 1 098 mot 1 216.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Systemvetenskapliga programmet mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor36 %(394)
  • Män64 %(704)
  • 24 år eller yngre71 %780
  • 25–34 år24 %268
  • 35 år eller äldre5 %50
  • Antagna kvinnor46 %(32)
  • Antagna män54 %(37)

Anmälningskod ORU-29603. Källa: UHR.