Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UMU-P1140

BI · HP · BIIalla urvalsgrupper Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
110
17 i första hand
Antagna
30
urval 2
Reserver
6
Sökande per plats
3,7
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,69Alla antogsIngen gräns
Högskoleprov (HP)0,50Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)14,25Alla antogsIngen gräns
Antagna totalt3030Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,11). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 7.

Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Programmet för strategisk kommunikation
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,69 → alla behöriga antogs0,50 → alla behöriga antogs
HT 202515,65 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs
HT 202416,64 → 16,64 (±0)0,60 → 0,60 (±0)
HT 202315,69 → 13,50 (−2,19)0,55 → 0,40 (−0,15)
HT 202216,43 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs
HT 202116,80 → 14,70 (−2,10)0,70 → 0,50 (−0,20)
HT 202017,87 → 16,93 (−0,94)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 201917,73 → 15,49 (−2,24)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 201817,86 → 17,10 (−0,76)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 201717,21 → 16,10 (−1,11)0,95 → 0,85 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,69) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Det här är en utbildning för dig som vill arbeta med strategisk kommunikation inom yrken som kräver kunskaper om hur man planerar, genomför och utvärderar olika informations- och kommunikationsinsatser. Under utbildningen kombineras teoretiska kunskaper om hur kommunikation fungerar och hur medierna påverkar samhälle och individ med mer tillämpande inslag.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.

Liknande program vid Umeå universitet

Alla program vid Umeå universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

UMU-P1140 · nationell antagning

110 sökande, 17 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,69 17 Alla antogs 16 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,25 3 Alla antogs 3 0
HP Högskoleprovet 0,50 10 Alla antogs 8 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 959 3 6

UMU-S1006 · nationell antagning

Senare del Programmet för strategisk kommunikation, T3, T5. 6 sökande, 2 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
SD Lärosätets eget urval Alla antogs 3 Alla antogs 3 0

Vanliga frågor om Programmet för strategisk kommunikation

Vad krävdes för att komma in på Programmet för strategisk kommunikation vid Umeå universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Programmet för strategisk kommunikation vid Umeå universitet?

HT 2026 sökte 110 personer, varav 17 i första hand. 30 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor68 %(75)
  • Män32 %(35)
  • 24 år eller yngre73 %80
  • 25–34 år23 %25
  • 35 år eller äldre5 %5
  • Antagna kvinnor80 %(24)
  • Antagna män20 %(6)

Anmälningskod UMU-P1140. Källa: UHR.