Journalistprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1138
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 431
- 55 i första hand
- Antagna
- 34
- urval 2
- Reserver
- 33
- Sökande per plats
- 12,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,13 | 16,08 | −2,05 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,75 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 18,43 | 15,25 | −3,18 |
| Antagna totalt | 34 | 34 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (median −2,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,13 → 16,08 (−2,05) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| HT 2025 | 18,75 → 16,20 (−2,55) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| HT 2024 | 19,06 → 19,06 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2023 | 19,05 → 17,25 (−1,80) | 1,00 → 0,80 (−0,20) |
| HT 2022 | 19,19 → 17,08 (−2,11) | 1,05 → 0,85 (−0,20) |
| HT 2021 | 18,90 → 17,50 (−1,40) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,18 → 17,00 (−2,18) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| HT 2019 | 18,70 → 16,93 (−1,77) | 0,95 → 0,55 (−0,40) |
| HT 2018 | 18,00 → 15,84 (−2,16) | 1,00 → 0,65 (−0,35) |
| HT 2017 | 17,81 → 15,82 (−1,99) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,13) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 15,82 | 16,30 |
| HT 2018 | 15,84 | 15,10 |
| HT 2019 | 16,93 | 13,20 |
| HT 2020 | 17,00 | 20,21 |
| HT 2021 | 17,50 | 16,85 |
| HT 2022 | 17,08 | 14,18 |
| HT 2023 | 17,25 | 16,50 |
| HT 2024 | 19,06 | Inget urval |
| HT 2025 | 16,20 | 15,12 |
| HT 2026 | 16,08 | 15,25 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,80 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 552 | 39 |
| HT 2018 | 470 | 47 |
| HT 2019 | 429 | 53 |
| HT 2020 | 467 | 63 |
| HT 2021 | 554 | 73 |
| HT 2022 | 471 | 69 |
| HT 2023 | 492 | 59 |
| HT 2024 | 483 | 68 |
| HT 2025 | 447 | 67 |
| HT 2026 | 431 | 55 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,64 | 1,15 | 17,7 | 1 414 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 16,08 | 0,75 | 12,7 | 431 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 258 |
Om programmet
Vill du granska makten, skapa berättelser som berör och arbeta med journalistik i ett medielandskap i förändring? Journalistprogrammet i Umeå ger dig en gedigen grund i både det praktiska hantverket och de teoretiska perspektiven. Du lär dig att arbeta med text, radio, TV och digitala plattformar, samtidigt som du utvecklar din förmåga att analysera samhället och journalistikens roll i det. Programmet innehåller flera praktiska moment och avslutas med en längre praktikperiod.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Journalister m.fl. | 43 700 kr33–60 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1138 · nationell antagning
431 sökande, 55 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,13 | 20 | 16,08 | 19 | 24 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,43 | 2 | 15,25 | 3 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 12 | 0,75 | 12 | 15 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
UMU-S1102 · nationell antagning
Senare del Journalistprogrammet, T3, T5. 2 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Journalistprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Journalistprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,08, HP 0,75 och BII 15,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Journalistprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 431 personer, varav 55 i första hand. 34 antogs, alltså 12,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Journalistprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,08 HT 2026 mot 16,2 HT 2025. Sökande: 431 mot 447.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Journalistprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(272)
- Män37 %(159)
- 24 år eller yngre83 %356
- 25–34 år15 %63
- 35 år eller äldre3 %12
- Antagna kvinnor65 %(22)
- Antagna män35 %(12)
Anmälningskod UMU-P1138. Källa: UHR.