Journalistprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-K2681
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 258
- 41 i första hand
- Antagna
- 59
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,2 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,75 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 100 | 59 | −41 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 18 terminer och legat kvar i 1 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 18 terminer, minst 0,10 under i 16 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,20 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2025 | 15,73 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 16,59 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,09 → 12,77 (−3,32) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,95 → 14,47 (−2,48) | 0,80 → 0,50 (−0,30) |
| HT 2021 | 17,30 → 15,54 (−1,76) | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2020 | 16,60 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 15,71 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,65 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,50 → 13,21 (−3,29) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 20,30 | 19,90 |
| HT 2011 | 20,00 | 21,60 |
| HT 2012 | 19,70 | 19,60 |
| HT 2013 | 19,20 | 20,23 |
| HT 2014 | 18,20 | 15,80 |
| HT 2015 | 17,80 | 15,25 |
| HT 2016 | 14,80 | 15,92 |
| HT 2017 | 13,21 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 15,54 | 14,72 |
| HT 2022 | 14,47 | 17,00 |
| HT 2023 | 12,77 | 15,20 |
| HT 2024 | Alla antogs | 14,00 |
| HT 2025 | Alla antogs | 11,12 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,10 |
| HT 2009 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,15 |
| HT 2017 | 0,40 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,40 |
| HT 2022 | 0,50 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 659 | 144 |
| HT 2009 | 749 | 177 |
| HT 2010 | 859 | 154 |
| HT 2011 | 901 | 164 |
| HT 2012 | 832 | 152 |
| HT 2013 | 798 | 139 |
| HT 2014 | 700 | 95 |
| HT 2015 | 641 | 83 |
| HT 2016 | 476 | 52 |
| HT 2017 | 404 | 58 |
| HT 2018 | 318 | 45 |
| HT 2019 | 246 | 34 |
| HT 2020 | 271 | 36 |
| HT 2021 | 340 | 36 |
| HT 2022 | 290 | 38 |
| HT 2023 | 245 | 29 |
| HT 2024 | 244 | 28 |
| HT 2025 | 214 | 23 |
| HT 2026 | 258 | 41 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,64 | 1,15 | 17,7 | 1 414 |
| Umeå universitet Umeå | 16,08 | 0,75 | 12,7 | 431 |
| Mittuniversitetet Sundsvall · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,4 | 258 |
Om programmet
Journalistikens grundläggande idé är att granska makten, informera medborgarna och bidra till debatt och diskussion. Oberoende journalistik är en förutsättning för en fungerande demokrati.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Journalister m.fl. | 43 700 kr33–60 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-K2681
MIU-K2681 · nationell antagning
258 sökande, 41 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,2 | 59 | Alla antogs | 26 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,75 | 7 | Alla antogs | 10 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 33 | Alla antogs | 16 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 7 | 0 |
Vanliga frågor om Journalistprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Journalistprogrammet vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Journalistprogrammet vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 258 personer, varav 41 i första hand. 59 antogs, alltså 4,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Journalistprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(162)
- Män37 %(96)
- 24 år eller yngre78 %200
- 25–34 år18 %47
- 35 år eller äldre4 %11
- Antagna kvinnor46 %(27)
- Antagna män54 %(32)
Anmälningskod MIU-K2681. Källa: UHR.