Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-71012

BIGymnasiebetyg 19,64 av max 22,5 +0,26 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,15 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,48 av max 22,5 +0,49 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 414
330 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
274
Sökande per plats
17,7
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,2819,64−0,64
Högskoleprov (HP)1,251,15−0,10
Betyg (BII)20,519,48−1,02
Antagna totalt8580−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (median −0,61). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,50 under i 8 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan VT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 18 terminer och legat kvar i 2 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 18 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Journalistprogrammet (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,28 → 19,64 (−0,64)1,25 → 1,15 (−0,10)
HT 202520,30 → 19,38 (−0,92)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 202420,10 → 19,35 (−0,75)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 202320,50 → 20,00 (−0,50)1,20 → 1,15 (−0,05)
HT 202220,16 → 19,74 (−0,42)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 202120,31 → 19,90 (−0,41)1,15 → 1,05 (−0,10)
HT 202020,16 → 19,55 (−0,61)1,15 → 1,05 (−0,10)
HT 201919,67 → 18,70 (−0,97)1,15 → 1,05 (−0,10)
HT 201819,19 → 18,77 (−0,42)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201719,58 → 18,91 (−0,67)1,15 → 1,15 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,28) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Journalistprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här 19,641,1517,71 414
Umeå universitet Umeå 16,080,7512,7431
Mittuniversitetet Sundsvall Alla antogsAlla antogs4,4258

Om programmet

Journalistutbildningen vid Göteborgs universitet passar dig som är nyfiken och vill ta reda på hur saker och ting förhåller sig – och berätta om det för andra. Det treåriga kandidatprogrammet ger dig en utbildning i toppklass. Du får en gedigen grund att stå på vad gäller att producera journalistik med både bredd och djup; inte minst inom fältet undersökande journalistik. Och du får jobba digitalt från början!

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1 + 1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Journalister m.fl. 43 700 kr33–60 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-71012

GU-71012 · nationell antagning

1 414 sökande, 330 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,28 51 19,64 48 243
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,5 4 19,48 4 43
HP Högskoleprovet 1,25 29 1,15 27 164
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Journalistprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Journalistprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,64, HP 1,15 och BII 19,48. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Journalistprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 1 414 personer, varav 330 i första hand. 80 antogs, alltså 17,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Journalistprogrammet vid Göteborgs universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,64 HT 2026 mot 19,38 HT 2025. Sökande: 1 414 mot 1 365.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Journalistprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor69 %(982)
  • Män31 %(432)
  • 24 år eller yngre82 %1 159
  • 25–34 år15 %210
  • 35 år eller äldre3 %45
  • Antagna kvinnor66 %(53)
  • Antagna män34 %(27)

Anmälningskod GU-71012. Källa: UHR.