Antagningspoäng Journalistprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Journalistprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Journalistprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 2 103
- −37,3 % mot HT 2025
- Antagna
- 173
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 12,2
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,64 | 19,48 | 1,15 | 1 414 | 17,7 | +0,26 |
| Umeå universitet Umeå | 16,08 | 15,25 | 0,75 | 431 | 12,7 | −0,12 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 258 | 4,4 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Umeå universitet Umeå · Urval SD: Alla antogs | 8 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 16,08 | 17,86 | 19,64 |
| 2025 | 16,20 | 19,38 | 19,60 |
| 2024 | 19,06 | 19,35 | 19,58 |
| 2023 | 12,77 | 18,63 | 20,05 |
| 2022 | 14,47 | 18,41 | 20,21 |
| 2021 | 15,54 | 18,70 | 20,19 |
| 2020 | 17,00 | 19,55 | 20,10 |
| 2019 | 16,93 | 18,70 | 19,74 |
| 2018 | 15,84 | 18,77 | 18,90 |
| 2017 | 13,21 | 17,37 | 19,48 |
| 2016 | 14,80 | 19,60 | 19,69 |
| 2015 | 17,80 | 19,25 | 20,70 |
| 2014 | 18,20 | 19,75 | 21,30 |
| 2013 | 19,20 | 20,40 | 21,60 |
| 2012 | 19,70 | 19,70 | 19,70 |
| 2011 | 20,00 | 20,00 | 20,00 |
| 2010 | 20,30 | 20,30 | 20,30 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,75 | 0,95 | 1,15 | – | – | – |
| 2025 | 0,60 | 1,20 | 1,20 | – | – | – |
| 2024 | 1,10 | 1,20 | 1,20 | – | – | – |
| 2023 | 0,80 | 1,15 | 1,25 | – | – | – |
| 2022 | 0,50 | 0,98 | 1,25 | – | – | – |
| 2021 | 0,40 | 1,00 | 1,15 | – | – | – |
| 2020 | 0,75 | 1,05 | 1,10 | – | – | – |
| 2019 | 0,55 | 1,05 | 1,15 | – | – | – |
| 2018 | 0,65 | 1,05 | 1,05 | – | – | – |
| 2017 | 0,40 | 0,93 | 1,20 | – | – | – |
| 2016 | 0,15 | 1,20 | 1,20 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2015 | 0,80 | 1,10 | 1,45 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2014 | 0,90 | 1,10 | 1,50 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2013 | 1,05 | 1,25 | 1,45 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2012 | 1,00 | 1,00 | 1,00 | – | – | – |
| 2011 | 1,00 | 1,00 | 1,00 | – | – | – |
| 2010 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | – | – | – |
| 2009 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | – | – | – |
| 2008 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Journalister m.fl.
- Medianlön
- 43 700 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 33 300 kr – 60 200 kr
- Möjlighet till arbete
- Små
- Rekrytering
- Överskott
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Journalistprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Göteborgs universitet (Göteborg): 19,64 i urvalsgruppen BI och 1,15 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Journalistprogrammet?
Vid Mittuniversitetet (Sundsvall) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Journalistprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,75–1,15 beroende på lärosäte, med medianen 0,95. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Journalistprogrammet HT 2026?
2 103 sökte programmet vid 3 lärosäten och 173 antogs, alltså ungefär 12,2 sökande per plats. 426 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Journalistprogrammet ökat?
Medianen för BI sjönk med 1,52 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −37,3 %.
Vad tjänar man efter Journalistprogrammet?
Medianlönen för journalister m.fl. var 43 700 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som små.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.