Journalistik och medieproduktion
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0611
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 456
- 66 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 51
- Sökande per plats
- 11,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,03 | 17,27 | −0,76 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,80 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,66 | 16,46 | −1,2 |
| Antagna totalt | 55 | 40 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,56). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 17 terminer och legat kvar i 2 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 17 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,03 → 17,27 (−0,76) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2025 | 17,33 → 15,82 (−1,51) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
| HT 2024 | 17,49 → 14,90 (−2,59) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,14 → 14,93 (−2,21) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| HT 2022 | 16,84 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 17,70 → 15,60 (−2,10) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| HT 2020 | 16,95 → 12,67 (−4,28) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 16,82 → 14,05 (−2,77) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
| HT 2018 | 16,00 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,93 → 14,07 (−2,86) | 0,70 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,03) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 20,00 | 19,45 |
| HT 2012 | 19,80 | 17,81 |
| HT 2013 | 19,30 | 16,36 |
| HT 2014 | 18,50 | 16,15 |
| HT 2015 | 18,00 | 17,07 |
| HT 2016 | 16,70 | 16,85 |
| HT 2017 | 14,07 | 14,30 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,05 | 15,20 |
| HT 2020 | 12,67 | 14,83 |
| HT 2021 | 15,60 | 17,00 |
| HT 2022 | Alla antogs | 12,93 |
| HT 2023 | 14,93 | 16,94 |
| HT 2024 | 14,90 | 14,87 |
| HT 2025 | 15,82 | 15,22 |
| HT 2026 | 17,27 | 16,46 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 1,00 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,05 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,80 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,40 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,45 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 1 080 | 279 |
| HT 2011 | 1 019 | 268 |
| HT 2012 | 1 297 | 310 |
| HT 2013 | 1 196 | 264 |
| HT 2014 | 1 260 | 267 |
| HT 2015 | 1 122 | 208 |
| HT 2016 | 835 | 111 |
| HT 2017 | 692 | 103 |
| HT 2018 | 475 | 81 |
| HT 2019 | 413 | 89 |
| HT 2020 | 535 | 104 |
| HT 2021 | 578 | 96 |
| HT 2022 | 534 | 102 |
| HT 2023 | 543 | 115 |
| HT 2024 | 508 | 81 |
| HT 2025 | 481 | 86 |
| HT 2026 | 456 | 66 |
Om programmet
Programmet vänder sig till dig som vill bli journalist och medieproducent, och som vill arbeta med text, bild, ljud och rörlig bild inom alla medier. Utbildningen ger dig en helhetssyn på medieverksamhet, medieproduktion och journalistik. Journalistikstudier varvas med studier i medieproduktion. Undervisningen i journalistik (90 hp) och medieproduktion (90 hp) varvas under alla tre studieåren.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Journalister m.fl. | 43 700 kr33–60 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0611
LNU-G0611 · nationell antagning
456 sökande, 66 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 11 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,03 | 20 | 17,27 | 13 | 40 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,66 | 2 | 16,46 | 2 | 16 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 22 | 0,80 | 14 | 19 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Journalistik och medieproduktion
Vad krävdes för att komma in på Journalistik och medieproduktion vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,27, HP 0,80 och BII 16,46. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Journalistik och medieproduktion vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 456 personer, varav 66 i första hand. 40 antogs, alltså 11,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Journalistik och medieproduktion vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,27 HT 2026 mot 15,82 HT 2025. Sökande: 456 mot 481.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(286)
- Män37 %(170)
- 24 år eller yngre82 %372
- 25–34 år15 %68
- 35 år eller äldre4 %16
- Antagna kvinnor60 %(24)
- Antagna män40 %(16)
Anmälningskod LNU-G0611. Källa: UHR.