Mediekreatörprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0604
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 144
- 39 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 5
- Sökande per plats
- 3,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 12,96 | 12,9 | −0,06 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 13 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 55 | 40 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,03). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 12 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 11.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 12,96 → 12,90 (−0,06) | – |
| HT 2025 | 14,52 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 17,19 → 14,59 (−2,60) | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,26 → 14,00 (−1,26) | – |
| HT 2022 | 15,51 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 16,90 → 14,60 (−2,30) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 16,01 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 16,28 → 12,81 (−3,47) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,95 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,80 → 14,23 (−2,57) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 12,96) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 16,30 | 16,51 |
| HT 2016 | 16,10 | 18,05 |
| HT 2017 | 14,23 | 15,90 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 12,81 | 12,43 |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 14,60 | 14,15 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 14,00 | 15,02 |
| HT 2024 | 14,59 | 12,35 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,90 | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 0,60 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 344 | 44 |
| HT 2016 | 296 | 48 |
| HT 2017 | 281 | 37 |
| HT 2018 | 214 | 46 |
| HT 2019 | 194 | 45 |
| HT 2020 | 237 | 46 |
| HT 2021 | 237 | 58 |
| HT 2022 | 185 | 38 |
| HT 2023 | 232 | 47 |
| HT 2024 | 209 | 46 |
| HT 2025 | 171 | 42 |
| HT 2026 | 144 | 39 |
Om programmet
Ett program för dig som vill bli mediekreatör och kommunikatör med kompetens att berätta och gestalta på ett strategiskt sätt i moderna medier. För att arbeta kreativt med medier är det viktigt att du kan skapa kvalitativt innehåll samtidigt som du kan analysera kommunikationens förutsättningar, risker och utmaningar. Du arbetar med olika medieuttryck och erbjuds möjlighet till specialisering. Medie- och kommunikationsvetenskap (90 hp) varvas med medieproduktion (90 hp).
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Engelska 6 och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2 Eller: Engelska nivå 2 , Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Visual Communication +ChangeBI–HP–Sökande/plats5,3
- Journalistik och medieproduktionBI17,27HP0,80Sökande/plats11,4
- MedieentreprenörprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,9
- Senare del av Språk, kultur och kommunikationBI–HP–Sökande/plats–
- Digital verksamhetsutvecklingBI13,32HP0,50Sökande/plats7,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0604
LNU-G0604 · nationell antagning
144 sökande, 39 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 12,96 | 35 | 12,9 | 26 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13 | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 11 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Mediekreatörprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Mediekreatörprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,9, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Mediekreatörprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 144 personer, varav 39 i första hand. 40 antogs, alltså 3,6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor70 %(101)
- Män30 %(43)
- 24 år eller yngre78 %112
- 25–34 år18 %26
- 35 år eller äldre4 %6
- Antagna kvinnor70 %(28)
- Antagna män30 %(12)
Anmälningskod LNU-G0604. Källa: UHR.