Digital verksamhetsutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0581
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 211
- 30 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 33
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,53 | 13,32 | −1,21 |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | 0,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,14 | 14,58 | +0,44 |
| Antagna totalt | 50 | 30 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,53 → 13,32 (−1,21) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2025 | 14,40 → 14,13 (−0,27) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2024 | 12,09 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 14,13 | 13,00 |
| HT 2026 | 13,32 | 14,58 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,50 |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 138 | 21 |
| HT 2023 | 171 | 17 |
| HT 2024 | 198 | 20 |
| HT 2025 | 219 | 28 |
| HT 2026 | 211 | 30 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 13,70 | 0,60 | 5,6 | 269 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | 13,32 | 0,50 | 7,0 | 211 |
Om programmet
Programmets huvudområde är informatik med inriktning mot digital verksamhetsutveckling. Digitalisering är en frågeställning för många olika typer av verksamheter inom näringsliv och offentlig sektor, såväl som för samhällsförändringar i stort. Digitalisering är en stark drivkraft för att förändra och förnya verksamheter, genom effektivisering av interna processer och samspel med omvärlden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Senare del av Språk, kultur och kommunikationBI–HP–Sökande/plats–
- Digital humaniora, masterprogramBI–HP–Sökande/plats8,3
- SystemvetarprogrammetBI15,98HP0,70Sökande/plats8,6
- Digital affärsutveckling, magisterprogramBI–HP–Sökande/plats9,0
- Civilingenjör i datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- MediekreatörprogrammetBI12,90HPAlla antogsSökande/plats3,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0581
LNU-G0581 · nationell antagning
211 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,53 | 24 | 13,32 | 14 | 16 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,14 | 6 | 14,58 | 4 | 12 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 20 | 0,50 | 12 | 8 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Digital verksamhetsutveckling
Vad krävdes för att komma in på Digital verksamhetsutveckling vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,32, HP 0,50 och BII 14,58. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Digital verksamhetsutveckling vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 211 personer, varav 30 i första hand. 30 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Digital verksamhetsutveckling vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,32 HT 2026 mot 14,13 HT 2025. Sökande: 211 mot 219.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Digital verksamhetsutveckling mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor47 %(99)
- Män53 %(112)
- 24 år eller yngre77 %162
- 25–34 år19 %41
- 35 år eller äldre4 %8
- Antagna kvinnor50 %(15)
- Antagna män50 %(15)
Anmälningskod LNU-G0581. Källa: UHR.