Systemvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0600
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 352
- 45 i första hand
- Antagna
- 41
- urval 2
- Reserver
- 66
- Sökande per plats
- 8,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,98 | 15,98 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,70 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,7 | 15,7 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 60 | 41 | −19 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer och legat kvar i 2 (median −0,08). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 5 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 5 terminer och legat kvar i 4 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 5 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,98 → 15,98 (±0) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2025 | 15,35 → 15,27 (−0,08) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2024 | 15,61 → 15,53 (−0,08) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2023 | 15,19 → 15,19 (±0) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2022 | 15,15 → 14,31 (−0,84) | 0,70 → 0,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,98) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 14,31 | 14,94 |
| HT 2023 | 15,19 | 14,95 |
| HT 2024 | 15,53 | 15,46 |
| HT 2025 | 15,27 | 15,28 |
| HT 2026 | 15,98 | 15,70 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 346 | 39 |
| HT 2023 | 377 | 48 |
| HT 2024 | 369 | 62 |
| HT 2025 | 348 | 47 |
| HT 2026 | 352 | 45 |
Om programmet
Digitaliseringen i samhället kräver snabba förändringar, anpassning och utveckling vilket är ett fokus för systemvetarprogrammet. Programmet har ett systemperspektiv som genomsyrar hela utbildningen. Ett systemperspektiv möjliggör innovativt tillvägagångssätt för att arbeta med de möjligheter men även utmaningar som digital teknik och digitalisering för med sig.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0600
LNU-G0600 · nationell antagning
352 sökande, 45 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,98 | 29 | 15,98 | 16 | 35 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,7 | 6 | 15,7 | 5 | 17 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 24 | 0,70 | 19 | 31 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
Vanliga frågor om Systemvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Systemvetarprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,98, HP 0,70 och BII 15,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Systemvetarprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 352 personer, varav 45 i första hand. 41 antogs, alltså 8,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Systemvetarprogrammet vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,98 HT 2026 mot 15,27 HT 2025. Sökande: 352 mot 348.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor37 %(129)
- Män63 %(223)
- 24 år eller yngre73 %257
- 25–34 år24 %83
- 35 år eller äldre3 %12
- Antagna kvinnor41 %(17)
- Antagna män59 %(24)
Anmälningskod LNU-G0600. Källa: UHR.