Digital verksamhetsutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-13035
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 269
- 31 i första hand
- Antagna
- 48
- urval 2
- Reserver
- 45
- Sökande per plats
- 5,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,73 | 13,7 | −1,03 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 15,09 | 15,09 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 62 | 48 | −14 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,73 → 13,70 (−1,03) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2025 | 13,05 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,73) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,70 | 15,09 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 196 | 29 |
| HT 2024 | 197 | 34 |
| HT 2025 | 261 | 29 |
| HT 2026 | 269 | 31 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här | 13,70 | 0,60 | 5,6 | 269 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 13,32 | 0,50 | 7,0 | 211 |
Om programmet
Vill du bli digital verksamhetsutvecklare? Genom att kombinera informatik och företagsekonomi med fokus på digitalisering och hållbart värdeskapande öppnas spännande karriärvägar för dig. Utbildningen har ett stort nätverk av nationella och internationella företag och organisationer som du får ta del av tidigt i utbildningen genom skarpa projekt, uppdrag och verksamhetspraktik.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik - fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- Masterprogram i digitalt lärandeBI–HP–Sökande/plats–
- Digital design och innovationBI13,95HP0,60Sökande/plats7,1
- IT-forensik och informationssäkerhetBI17,90HP1,10Sökande/plats14,7
- Masterprogram i upplevelsedesignBI–HP–Sökande/plats4,5
- Strategisk svenska - digital kommunikation, forensik och marknadsföringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HH-13035
HH-13035 · nationell antagning
269 sökande, 31 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,73 | 34 | 13,7 | 26 | 12 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,09 | 7 | 15,09 | 6 | 9 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 21 | 0,60 | 16 | 15 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 24 |
Vanliga frågor om Digital verksamhetsutveckling
Vad krävdes för att komma in på Digital verksamhetsutveckling vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,7, HP 0,60 och BII 15,09. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Digital verksamhetsutveckling vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 269 personer, varav 31 i första hand. 48 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Digital verksamhetsutveckling mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor43 %(116)
- Män57 %(153)
- 24 år eller yngre78 %211
- 25–34 år16 %44
- 35 år eller äldre5 %14
- Antagna kvinnor25 %(12)
- Antagna män75 %(36)
Anmälningskod HH-13035. Källa: UHR.