IT-forensik och informationssäkerhet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-13016
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 971
- 337 i första hand
- Antagna
- 66
- urval 2
- Reserver
- 317
- Sökande per plats
- 14,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,22 | 17,9 | −0,32 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,10 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,85 | 17,72 | −0,13 |
| Antagna totalt | 90 | 66 | −24 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 16 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 16 terminer, legat kvar i 11 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 16 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,22 → 17,90 (−0,32) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2025 | 17,81 → 17,29 (−0,52) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2024 | 17,15 → 17,00 (−0,15) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,60 → 17,18 (−0,42) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2022 | 17,88 → 17,60 (−0,28) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2021 | 17,76 → 17,70 (−0,06) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2020 | 17,86 → 17,59 (−0,27) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2019 | 16,40 → 16,19 (−0,21) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2018 | 16,35 → 15,96 (−0,39) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2017 | 15,53 → 14,70 (−0,83) | 0,85 → 0,85 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,22) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 11,87 | 12,91 |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,70 | 15,34 |
| HT 2013 | 15,90 | 14,21 |
| HT 2014 | 14,22 | 13,17 |
| HT 2015 | 14,20 | 14,50 |
| HT 2016 | 15,50 | 14,93 |
| HT 2017 | 14,70 | 15,58 |
| HT 2018 | 15,96 | 14,65 |
| HT 2019 | 16,19 | 15,40 |
| HT 2020 | 17,59 | 17,15 |
| HT 2021 | 17,70 | 17,36 |
| HT 2022 | 17,60 | 16,52 |
| HT 2023 | 17,18 | 17,45 |
| HT 2024 | 17,00 | 15,58 |
| HT 2025 | 17,29 | 16,49 |
| HT 2026 | 17,90 | 17,72 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,95 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,85 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 89 | 47 |
| HT 2009 | 191 | 91 |
| HT 2010 | 270 | 128 |
| HT 2011 | 217 | 72 |
| HT 2012 | 266 | 110 |
| HT 2013 | 280 | 105 |
| HT 2014 | 297 | 122 |
| HT 2015 | 368 | 121 |
| HT 2016 | 510 | 141 |
| HT 2017 | 527 | 159 |
| HT 2018 | 499 | 154 |
| HT 2019 | 577 | 174 |
| HT 2020 | 762 | 271 |
| HT 2021 | 861 | 282 |
| HT 2022 | 857 | 305 |
| HT 2023 | 839 | 256 |
| HT 2024 | 1 013 | 367 |
| HT 2025 | 1 067 | 349 |
| HT 2026 | 971 | 337 |
Om programmet
Vill du bli specialist på att säkra spår och utreda brott eller på att granska och skydda datorsystem? På utbildningen lär du dig att genomföra IT-forensiska undersökningar av datorer och hur du sköter administration av datorsystem, nätverk och IT-säkerhet. Utbildningen är utformad i samarbete med Polismyndigheten och gör dig attraktiv på arbetsmarknaden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som IT-säkerhetsspecialist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- Magisterprogram i nätverksforensikBI–HP–Sökande/plats3,4
- Kriminologi och kulturBI17,52HP0,80Sökande/plats13,8
- Digital verksamhetsutvecklingBI13,70HP0,60Sökande/plats5,6
- Digital design och innovationBI13,95HP0,60Sökande/plats7,1
- Strategisk svenska - digital kommunikation, forensik och marknadsföringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HH-13016 · nationell antagning
971 sökande, 337 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,22 | 48 | 17,9 | 32 | 220 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,85 | 10 | 17,72 | 7 | 102 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 31 | 1,10 | 26 | 174 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 9 |
HH-D3001 · nationell antagning
IT-forensik och informationssäkerhet, senare del av program, termin 5. 2 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om IT-forensik och informationssäkerhet
Vad krävdes för att komma in på IT-forensik och informationssäkerhet vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,9, HP 1,10 och BII 17,72. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till IT-forensik och informationssäkerhet vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 971 personer, varav 337 i första hand. 66 antogs, alltså 14,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för IT-forensik och informationssäkerhet vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,9 HT 2026 mot 17,29 HT 2025. Sökande: 971 mot 1 067.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor46 %(444)
- Män54 %(527)
- 24 år eller yngre68 %656
- 25–34 år24 %233
- 35 år eller äldre8 %82
- Antagna kvinnor59 %(39)
- Antagna män41 %(27)
Anmälningskod HH-13016. Källa: UHR.