Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HH-11305

BIGymnasiebetyg 17,52 av max 22,5 +0,38 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,80 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,08 av max 22,5 +0,43 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 103
186 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
284
Sökande per plats
13,8
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,0217,52−0,5
Högskoleprov (HP)0,850,80−0,05
Betyg (BII)17,8217,08−0,74
Antagna totalt11080−30

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,49). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kriminologi och kultur
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,02 → 17,52 (−0,50)0,85 → 0,80 (−0,05)
HT 202517,63 → 17,14 (−0,49)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202417,81 → 17,39 (−0,42)0,75 → 0,70 (−0,05)
HT 202317,50 → 17,00 (−0,50)0,70 → 0,65 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,02) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

På programmet Kriminologi och kultur specialiserar du dig på att utifrån kulturella perspektiv förstå samhällsutmaningar om kriminalitet och normbrott. Du lär dig att arbeta med att motverka och hantera konsekvenser av brott, utifrån en förståelse för hur normer och värderingar påverkar brottsliga beteenden och samhällets reaktioner på dem. Efter programmet kan du arbeta som kriminolog på en kulturvetenskaplig grund.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.

Liknande program vid Högskolan i Halmstad

Alla program vid Högskolan i Halmstad

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HH-11305

HH-11305 · nationell antagning

1 103 sökande, 186 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 7
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,02 66 17,52 47 247
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,82 6 17,08 5 53
HP Högskoleprovet 0,85 37 0,80 27 165
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Kriminologi och kultur

Vad krävdes för att komma in på Kriminologi och kultur vid Högskolan i Halmstad HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,52, HP 0,80 och BII 17,08. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kriminologi och kultur vid Högskolan i Halmstad?

HT 2026 sökte 1 103 personer, varav 186 i första hand. 80 antogs, alltså 13,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Kriminologi och kultur vid Högskolan i Halmstad?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,52 HT 2026 mot 17,14 HT 2025. Sökande: 1 103 mot 1 092.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor82 %(903)
  • Män18 %(200)
  • 24 år eller yngre83 %921
  • 25–34 år12 %135
  • 35 år eller äldre4 %47
  • Antagna kvinnor85 %(68)
  • Antagna män15 %(12)

Anmälningskod HH-11305. Källa: UHR.