Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-11304
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 489
- 68 i första hand
- Antagna
- 92
- urval 2
- Reserver
- 102
- Sökande per plats
- 5,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,54 | 14,74 | −0,8 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,50 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 15,55 | 15,47 | −0,08 |
| Antagna totalt | 125 | 92 | −33 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,31). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,54 → 14,74 (−0,80) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2025 | 14,42 → 12,44 (−1,98) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 13,40 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 13,97 → 12,43 (−1,54) | – |
| HT 2021 | 14,50 → 14,41 (−0,09) | 0,35 → 0,25 (−0,10) |
| HT 2020 | 15,64 → 14,33 (−1,31) | 0,35 → 0,25 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,54) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 14,33 | 13,21 |
| HT 2021 | 14,41 | 14,40 |
| HT 2022 | 12,43 | 13,89 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 12,44 | 14,64 |
| HT 2026 | 14,74 | 15,47 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,25 |
| HT 2021 | 0,25 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 293 | 36 |
| HT 2020 | 402 | 49 |
| HT 2021 | 360 | 50 |
| HT 2022 | 349 | 46 |
| HT 2023 | 297 | 31 |
| HT 2024 | 332 | 37 |
| HT 2025 | 420 | 54 |
| HT 2026 | 489 | 68 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogram · Malmö | 17,83 | 0,85 | 13,1 | 733 |
| Luleå tekniska universitet Statsvetenskap, kandidat - inriktning Miljö- och klimatpolitik · Ortsoberoende · Distans | 14,90 | 0,35 | 5,6 | 444 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här | 14,74 | 0,50 | 5,3 | 489 |
| Luleå tekniska universitet Statsvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | 5,4 | 172 |
Om programmet
Som statsvetare fördjupar du dig i vår tids politiska utmaningar, såsom exempelvis hot mot demokratin och snabba förändringar i såväl traditionella som digitala medier. Statsvetenskap – samhällsanalys och kommunikation ger en bred teoretisk grund kombinerad med praktiska tillämpningar. Här tillägnar du dig kunskaper och tillämpar metoder för att analysera och kommunicera samhällsfrågor.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- Medier och kommunikation i teori och praktikBIAlla antogsHP0,35Sökande/plats4,8
- Digital design och innovationBI13,95HP0,60Sökande/plats7,1
- Strategisk svenska - digital kommunikation, forensik och marknadsföringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- SocionomprogrammetBI17,91HP0,90Sökande/plats27,8
- Kriminologi och kulturBI17,52HP0,80Sökande/plats13,8
- Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) - ämneslärare årskurs 7-9 - undervisningsämne samhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,8
- Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) - ämneslärare gymnasieskolan - undervisningsämne samhällskunskapBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HH-11304
HH-11304 · nationell antagning
489 sökande, 68 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,54 | 74 | 14,74 | 53 | 52 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,55 | 8 | 15,47 | 7 | 15 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 42 | 0,50 | 31 | 27 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 43 |
Vanliga frågor om Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation
Vad krävdes för att komma in på Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,74, HP 0,50 och BII 15,47. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 489 personer, varav 68 i första hand. 92 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,74 HT 2026 mot 12,44 HT 2025. Sökande: 489 mot 420.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(330)
- Män33 %(159)
- 24 år eller yngre85 %415
- 25–34 år13 %65
- 35 år eller äldre2 %9
- Antagna kvinnor70 %(64)
- Antagna män30 %(28)
Anmälningskod HH-11304. Källa: UHR.