Antagningspoäng Statsvetenskap, kandidat 2026
Alla lärosäten som ger Statsvetenskap, kandidat sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2014.
Vad krävdes för att komma in på Statsvetenskap, kandidat HT 2026?
- Sökande
- 1 838
- +11,1 % mot HT 2025
- Antagna
- 260
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 7,1
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 4 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogram · Malmö | 17,83 | 17,20 | 0,85 | 733 | 13,1 | +1,06 |
| Luleå tekniska universitet Statsvetenskap, kandidat - inriktning Miljö- och klimatpolitik · Ortsoberoende · Distans | 14,90 | 14,90 | 0,35 | 444 | 5,6 | −0,60 |
| Högskolan i Halmstad Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation · Halmstad | 14,74 | 15,47 | 0,50 | 489 | 5,3 | +2,30 |
| Luleå tekniska universitet Statsvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 172 | 5,4 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Högskolan i Halmstad Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation · Halmstad · Urval Ingen grupp: Ingen antogs | 0 |
Utveckling sedan 2014
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 14,74 | 14,90 | 17,83 |
| 2025 | 12,44 | 15,50 | 16,77 |
| 2024 | 14,51 | 15,16 | 15,80 |
| 2023 | 11,85 | 13,47 | 15,09 |
| 2022 | 12,43 | 14,47 | 16,50 |
| 2021 | 14,41 | 15,59 | 16,77 |
| 2020 | 14,33 | 15,68 | 17,03 |
| 2019 | 16,41 | 16,41 | 16,41 |
| 2018 | 16,67 | 16,67 | 16,67 |
| 2017 | 16,20 | 16,20 | 16,20 |
| 2016 | 14,43 | 15,67 | 16,90 |
| 2015 | 18,20 | 18,20 | 18,20 |
| 2014 | 17,00 | 17,00 | 17,00 |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,35 | 0,50 | 0,85 |
| 2025 | 0,15 | 0,45 | 0,75 |
| 2024 | 0,25 | 0,40 | 0,55 |
| 2023 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2022 | 0,40 | 0,40 | 0,40 |
| 2021 | 0,25 | 0,45 | 0,65 |
| 2020 | 0,25 | 0,43 | 0,60 |
| 2019 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2018 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2017 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2016 | 0,70 | 0,83 | 0,95 |
| 2015 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2014 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Statsvetenskap, kandidat?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Malmö universitet (Malmö): 17,83 i urvalsgruppen BI och 0,85 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Statsvetenskap, kandidat?
Vid Luleå tekniska universitet (Luleå) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Statsvetenskap, kandidat?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,35–0,85 beroende på lärosäte, med medianen 0,50. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Statsvetenskap, kandidat HT 2026?
1 838 sökte programmet vid 3 lärosäten och 260 antogs, alltså ungefär 7,1 sökande per plats. 283 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Statsvetenskap, kandidat ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,60 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +11,1 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.