Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LTU-80026

BIGymnasiebetyg 14,90 av max 22,5 −0,60 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,35 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 14,90 av max 22,5 −0,73 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
444
79 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
120
Sökande per plats
5,6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,6414,9+0,26
Högskoleprov (HP)0,150,35+0,20
Betyg (BII)14,914,9Oförändrad
Antagna totalt13080−50

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 3 terminer och stigit i 3 (median +0,17). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.

Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 3 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 2 (median +0,05). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Statsvetenskap, kandidat - inriktning Miljö- och klimatpolitik
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,64 → 14,90 (+0,26)0,15 → 0,35 (+0,20)
HT 202515,33 → 15,50 (+0,17)0,15 → 0,15 (±0)
HT 202414,40 → 14,51 (+0,11)0,20 → 0,25 (+0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Statsvetenskap, kandidat, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Malmö universitet Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogram · Malmö 17,830,8513,1733
Luleå tekniska universitet Ortsoberoende · Distans · Du tittar på den här 14,900,355,6444
Högskolan i Halmstad Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation · Halmstad 14,740,505,3489
Luleå tekniska universitet Statsvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) · Luleå Alla antogsAlla antogs5,4172

Om programmet

Programmet i statsvetenskap passar dig som är intresserad av politik och samhällsfrågor. Utbildningen ger många karriärmöjligheter och tillgång till en bred arbetsmarknad, både i Sverige och utomlands.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.

Liknande program vid Luleå tekniska universitet

Alla program vid Luleå tekniska universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LTU-80026

LTU-80026 · nationell antagning

444 sökande, 79 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 6 3 6 7
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,64 64 14,9 31 31
BII Gymnasiebetyg med komplettering 14,9 17 14,9 14 31
HP Högskoleprovet 0,15 43 0,35 29 2
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 61

Vanliga frågor om Statsvetenskap, kandidat - inriktning Miljö- och klimatpolitik

Vad krävdes för att komma in på Statsvetenskap, kandidat - inriktning Miljö- och klimatpolitik vid Luleå tekniska universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,9, HP 0,35 och BII 14,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Statsvetenskap, kandidat - inriktning Miljö- och klimatpolitik vid Luleå tekniska universitet?

HT 2026 sökte 444 personer, varav 79 i första hand. 80 antogs, alltså 5,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Statsvetenskap, kandidat - inriktning Miljö- och klimatpolitik vid Luleå tekniska universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,9 HT 2026 mot 15,5 HT 2025. Sökande: 444 mot 446.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Statsvetenskap, kandidat - inriktning Miljö- och klimatpolitik mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor67 %(297)
  • Män33 %(147)
  • 24 år eller yngre29 %128
  • 25–34 år38 %169
  • 35 år eller äldre33 %147
  • Antagna kvinnor61 %(49)
  • Antagna män39 %(31)

Anmälningskod LTU-80026. Källa: UHR.