Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-61800
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 733
- 117 i första hand
- Antagna
- 56
- urval 2
- Reserver
- 155
- Sökande per plats
- 13,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,39 | 17,83 | −0,56 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,2 | 17,2 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 70 | 56 | −14 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,83). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,39 → 17,83 (−0,56) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,40 → 16,77 (−0,63) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,40 → 15,80 (−0,60) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2023 | 16,91 → 15,09 (−1,82) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2022 | 17,42 → 16,50 (−0,92) | 0,75 → 0,40 (−0,35) |
| HT 2021 | 17,60 → 16,77 (−0,83) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,92 → 17,03 (−0,89) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2019 | 17,52 → 16,41 (−1,11) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2018 | 17,40 → 16,67 (−0,73) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,39) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 16,67 | 16,52 |
| HT 2019 | 16,41 | 17,30 |
| HT 2020 | 17,03 | 17,56 |
| HT 2021 | 16,77 | 15,45 |
| HT 2022 | 16,50 | 15,50 |
| HT 2023 | 15,09 | 17,95 |
| HT 2024 | 15,80 | 16,80 |
| HT 2025 | 16,77 | 16,55 |
| HT 2026 | 17,83 | 17,20 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,65 |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,40 |
| HT 2023 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 576 | 67 |
| HT 2019 | 444 | 66 |
| HT 2020 | 531 | 68 |
| HT 2021 | 514 | 67 |
| HT 2022 | 531 | 72 |
| HT 2023 | 532 | 74 |
| HT 2024 | 567 | 63 |
| HT 2025 | 622 | 82 |
| HT 2026 | 733 | 117 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här | 17,83 | 0,85 | 13,1 | 733 |
| Luleå tekniska universitet Statsvetenskap, kandidat - inriktning Miljö- och klimatpolitik · Ortsoberoende · Distans | 14,90 | 0,35 | 5,6 | 444 |
| Högskolan i Halmstad Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikation · Halmstad | 14,74 | 0,50 | 5,3 | 489 |
| Luleå tekniska universitet Statsvetenskap, kandidat (Normal, Luleå) · Luleå | Alla antogs | Alla antogs | 5,4 | 172 |
Om programmet
Den offentliga sektorn i sverige står för över en tredjedel av alla arbetstillfällen. Efterfrågan på individer som har förmåga att analysera och arbeta i verksamheter som utför eller berörs av politisk styrning ökar. Utbildningen ger dig färdigheter i att utföra egna analyser, beredskap att möta en spännande arbetsmarknad och förmåga att förstå världen. Programmet är gränsöverskridande vilket innebär att du studerar makt och styrning på och mellan olika nivåer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Liknande program vid Malmö universitet
- SocionomprogrammetBI18,40HP0,90Sökande/plats24,4
- KriminologiprogrammetBI18,95HP1,00Sökande/plats34,4
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne SamhällskunskapBI13,79HP0,10Sökande/plats5,6
- Miljövetarprogrammet - Människa, miljö, samhälleBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats10,1
- Socialt arbete, masterprogramBI–HP–Sökande/plats2,4
- Kompletterande utbildning för personer med avslutad utländsk högskoleutbildning i socialt arbeteBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-61800
MAU-61800 · nationell antagning
733 sökande, 117 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,39 | 39 | 17,83 | 32 | 131 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,2 | 5 | 17,2 | 4 | 26 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 24 | 0,85 | 19 | 87 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogram vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,83, HP 0,85 och BII 17,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogram vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 733 personer, varav 117 i första hand. 56 antogs, alltså 13,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogram vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,83 HT 2026 mot 16,77 HT 2025. Sökande: 733 mot 622.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(454)
- Män38 %(279)
- 24 år eller yngre80 %585
- 25–34 år16 %118
- 35 år eller äldre4 %30
- Antagna kvinnor71 %(40)
- Antagna män29 %(16)
Anmälningskod MAU-61800. Källa: UHR.