Samhällsbyggnad
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-85005
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 150
- 46 i första hand
- Antagna
- 33
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 70 | 33 | −37 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 12 terminer och legat kvar i 2 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 12 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2022 | 13,90 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 14,74 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 15,15 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 13,55 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 15,00 → 12,20 (−2,80) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,75 → 14,35 (−1,40) | 0,75 → 0,35 (−0,40) |
| HT 2016 | 16,62 → 15,69 (−0,93) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2015 | 16,50 → 15,86 (−0,64) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2014 | 16,65 → 16,23 (−0,42) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2013 | 16,80 → 15,78 (−1,02) | 0,75 → 0,20 (−0,55) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2022 (BI 13,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | 14,17 |
| HT 2011 | Alla antogs | 13,98 |
| HT 2012 | 13,90 | 14,38 |
| HT 2013 | 15,78 | 16,66 |
| HT 2014 | 16,23 | 16,58 |
| HT 2015 | 15,86 | 16,50 |
| HT 2016 | 15,69 | 15,20 |
| HT 2017 | 14,35 | 15,94 |
| HT 2018 | 12,20 | 16,69 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | 15,95 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,20 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,35 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 92 | 23 |
| HT 2009 | 156 | 51 |
| HT 2010 | 146 | 55 |
| HT 2011 | 98 | 48 |
| HT 2012 | 135 | 43 |
| HT 2013 | 226 | 77 |
| HT 2014 | 203 | 68 |
| HT 2015 | 253 | 69 |
| HT 2016 | 235 | 68 |
| HT 2017 | 218 | 89 |
| HT 2018 | 180 | 55 |
| HT 2019 | 165 | 53 |
| HT 2020 | 197 | 68 |
| HT 2021 | 204 | 59 |
| HT 2022 | 177 | 59 |
| HT 2023 | 163 | 56 |
| HT 2024 | 181 | 47 |
| HT 2025 | 150 | 47 |
| HT 2026 | 150 | 46 |
Om programmet
Utbildningen i samhällsbyggnad förbereder dig för att skapa framtidens hållbara samhällen. Med en kombination av teknik, design och planering får du kunskaperna att utveckla infrastruktur och byggnader som möter dagens och framtidens behov.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
- Examen
- Högskoleexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning | 49 400 kr38–65 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom bygg och anläggning vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-85005
LTU-85005 · nationell antagning
150 sökande, 46 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 42 | Alla antogs | 17 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 11 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 9 | 0 |
| SA Sen anmälan | 994 | 3 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Samhällsbyggnad
Vad krävdes för att komma in på Samhällsbyggnad vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Samhällsbyggnad vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 150 personer, varav 46 i första hand. 33 antogs, alltså 4,5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor54 %(81)
- Män46 %(69)
- 24 år eller yngre62 %93
- 25–34 år28 %42
- 35 år eller äldre10 %15
- Antagna kvinnor55 %(18)
- Antagna män45 %(15)
Anmälningskod LTU-85005. Källa: UHR.