Brandingenjör
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-85018
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 161
- 35 i första hand
- Antagna
- 32
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 48 | 32 | −16 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 13 terminer och legat kvar i 6 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 13 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 16,76 → 16,15 (−0,61) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
| HT 2020 | 16,11 → 15,15 (−0,96) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2018 | 15,21 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,96 → 15,82 (−0,14) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2016 | 17,90 → 17,50 (−0,40) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2015 | 18,10 → 16,98 (−1,12) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| HT 2014 | 17,83 → 17,70 (−0,13) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2013 | 18,80 → 17,70 (−1,10) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2012 | 18,90 → 18,30 (−0,60) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2011 | 19,35 → 18,90 (−0,45) | 1,30 → 1,30 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 16,76) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,60 | 19,40 |
| HT 2011 | 18,90 | 19,02 |
| HT 2012 | 18,30 | 19,75 |
| HT 2013 | 17,70 | 19,30 |
| HT 2014 | 17,70 | 17,98 |
| HT 2015 | 16,98 | 17,00 |
| HT 2016 | 17,50 | 17,96 |
| HT 2017 | 15,82 | 14,30 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,15 | 16,42 |
| HT 2021 | 16,15 | 15,20 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,30 |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 373 | 81 |
| HT 2009 | 542 | 120 |
| HT 2010 | 424 | 91 |
| HT 2011 | 434 | 83 |
| HT 2012 | 391 | 77 |
| HT 2013 | 376 | 73 |
| HT 2014 | 320 | 53 |
| HT 2015 | 303 | 48 |
| HT 2016 | 296 | 59 |
| HT 2017 | 199 | 47 |
| HT 2018 | 198 | 39 |
| HT 2019 | 159 | 31 |
| HT 2020 | 221 | 58 |
| HT 2021 | 230 | 64 |
| HT 2022 | 140 | 33 |
| HT 2023 | 121 | 31 |
| HT 2024 | 130 | 41 |
| HT 2025 | 147 | 37 |
| HT 2026 | 161 | 35 |
Om programmet
Som brandingenjör blir du en viktig del av samhället, både genom olycksförebyggande arbete och för att mildra konsekvenserna när oönskade händelser inträffar. Efterfrågan på brandingenjörer är hög och efter utbildningen finns det flera karriärvägar att välja på både i Sverige och internationellt.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2 (äldre kurs Matematik E).
- Examen
- Brandingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Brandingenjörer och byggnadsinspektörer m.fl. | 40 700 kr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- SamhällsbyggnadBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Träkonstruktion, magisterBI–HP–Sökande/plats2,6
- Civilingenjör arkitekturBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Civilingenjör maskinteknikBI17,05HP1,25Sökande/plats6,5
- Civilingenjör industriell ekonomiBI17,26HP1,15Sökande/plats6,9
- Civilingenjör rymdteknikBI13,69HP0,85Sökande/plats6,0
- Civilingenjör - öppen ingångBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Högskoleingenjör maskinteknikBI15,23HP1,00Sökande/plats7,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-85018
LTU-85018 · nationell antagning
161 sökande, 35 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 28 | Alla antogs | 19 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 6 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Brandingenjör
Vad krävdes för att komma in på Brandingenjör vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Brandingenjör vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 161 personer, varav 35 i första hand. 32 antogs, alltså 5 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor37 %(60)
- Män63 %(101)
- 24 år eller yngre79 %127
- 25–34 år17 %27
- 35 år eller äldre4 %7
- Antagna kvinnor31 %(10)
- Antagna män69 %(22)
Anmälningskod LTU-85018. Källa: UHR.