Civilingenjör rymdteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-87452
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 597
- 98 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 14
- Sökande per plats
- 6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,8 | 13,69 | −1,11 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,85 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,33 | 13,89 | −0,44 |
| Antagna totalt | 180 | 100 | −80 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,19). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 11 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 10 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 10 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,80 → 13,69 (−1,11) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2021 | 17,76 → 16,49 (−1,27) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,14 → 16,27 (−0,87) | – |
| HT 2019 | 16,96 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 17,45 → 15,22 (−2,23) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
| HT 2017 | 16,72 → 15,64 (−1,08) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2016 | 19,10 → 15,80 (−3,30) | 1,10 → 0,80 (−0,30) |
| HT 2015 | 17,40 → 15,18 (−2,22) | 1,25 → 1,00 (−0,25) |
| HT 2014 | 17,90 → 17,90 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2013 | 15,60 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 17,90 | 15,45 |
| HT 2015 | 15,18 | 16,88 |
| HT 2016 | 15,80 | 15,82 |
| HT 2017 | 15,64 | 15,78 |
| HT 2018 | 15,22 | 15,67 |
| HT 2019 | Alla antogs | 15,30 |
| HT 2020 | 16,27 | 15,31 |
| HT 2021 | 16,49 | 14,98 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,69 | 13,89 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,80 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 322 | 64 |
| HT 2009 | 377 | 70 |
| HT 2010 | 327 | 69 |
| HT 2011 | 310 | 69 |
| HT 2012 | 416 | 69 |
| HT 2013 | 465 | 84 |
| HT 2014 | 502 | 101 |
| HT 2015 | 568 | 110 |
| HT 2016 | 549 | 133 |
| HT 2017 | 539 | 98 |
| HT 2018 | 566 | 111 |
| HT 2019 | 463 | 106 |
| HT 2020 | 561 | 126 |
| HT 2021 | 578 | 135 |
| HT 2022 | 472 | 102 |
| HT 2023 | 387 | 86 |
| HT 2024 | 459 | 77 |
| HT 2025 | 468 | 77 |
| HT 2026 | 597 | 98 |
Om programmet
Som student på Sveriges enda civilingenjörsutbildning i rymdteknik får du tillgång till moderna rymdforskningsmiljöer och en möjlighet att utveckla den teknik som används för att utforska och förstå rymden. Efter examen har du en spetskompetens som efterfrågas både i Sverige och internationellt.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2 (äldre kurs Matematik E).
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Rymdvetenskap och rymdteknik, masterBI–HP–Sökande/plats3,0
- Civilingenjör - öppen ingångBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Civilingenjör teknisk fysik och elektroteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,4
- Civilingenjör maskinteknikBI17,05HP1,25Sökande/plats6,5
- Rymdfarkostdesign, masterBI–HP–Sökande/plats3,6
- Civilingenjör arkitekturBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Civilingenjör datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,5
- Civilingenjör industriell ekonomiBI17,26HP1,15Sökande/plats6,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-87452
LTU-87452 · nationell antagning
597 sökande, 98 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,8 | 107 | 13,69 | 60 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,33 | 11 | 13,89 | 5 | 3 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 58 | 0,85 | 32 | 3 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Civilingenjör rymdteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör rymdteknik vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,69, HP 0,85 och BII 13,89. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör rymdteknik vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 597 personer, varav 98 i första hand. 100 antogs, alltså 6 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor26 %(157)
- Män74 %(440)
- 24 år eller yngre91 %546
- 25–34 år8 %46
- 35 år eller äldre1 %5
- Antagna kvinnor16 %(16)
- Antagna män84 %(84)
Anmälningskod LTU-87452. Källa: UHR.