Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LTU-88055

BIGymnasiebetyg 17,05 av max 22,5 +1,59 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,25 av max 2 +0,35 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,01 av max 22,5 +2,62 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
684
88 i första hand
Antagna
106
urval 2
Reserver
67
Sökande per plats
6,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,0517,05Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,201,25+0,05
Betyg (BII)17,0117,01Oförändrad
Antagna totalt150106−44

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 13 terminer och legat kvar i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 13 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 13 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 13 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjör maskinteknik (senaste 10 av 14 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,05 → 17,05 (±0)1,20 → 1,25 (+0,05)
HT 202515,94 → 15,46 (−0,48)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202115,72 → alla behöriga antogs0,90 → alla behöriga antogs
HT 202015,43 → alla behöriga antogs–
HT 201816,67 → 16,63 (−0,04)0,90 → 0,75 (−0,15)
HT 201716,50 → 15,74 (−0,76)1,05 → 1,15 (+0,10)
HT 201617,50 → 16,65 (−0,85)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 201517,37 → 16,55 (−0,82)1,15 → 1,15 (±0)
HT 201417,60 → 17,60 (±0)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 201317,60 → 17,30 (−0,30)1,10 → 1,05 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Civilingenjör Maskinteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Karlstads universitet Karlstad 17,201,209,8540
Luleå tekniska universitet Luleå · Du tittar på den här 17,051,256,5684

Om programmet

Maskinteknik är en välkänd utbildning både i Sverige och internationellt. Programmet är dessutom ett av de civilingenjörsprogram som ger dig flest valmöjligheter i arbetslivet. Utbildningen är bred och du kan jobba med att skapa nya lösningar inom allt från rymdteknik till nya energilösningar.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2 (äldre kurs Matematik E).
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik 51 800 kr40–70 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Luleå tekniska universitet

Alla program vid Luleå tekniska universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LTU-88055

LTU-88055 · nationell antagning

684 sökande, 88 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,05 85 17,05 60 51
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,01 9 17,01 8 10
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 10 Alla antogs 11 0
HP Högskoleprovet 1,20 46 1,25 27 51
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 7

Vanliga frågor om Civilingenjör maskinteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör maskinteknik vid Luleå tekniska universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,05, HP 1,25 och BII 17,01. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjör maskinteknik vid Luleå tekniska universitet?

HT 2026 sökte 684 personer, varav 88 i första hand. 106 antogs, alltså 6,5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör maskinteknik vid Luleå tekniska universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,05 HT 2026 mot 15,46 HT 2025. Sökande: 684 mot 544.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Civilingenjör maskinteknik mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor16 %(109)
  • Män84 %(575)
  • 24 år eller yngre95 %653
  • 25–34 år4 %27
  • 35 år eller äldre1 %4
  • Antagna kvinnor13 %(14)
  • Antagna män87 %(92)

Anmälningskod LTU-88055. Källa: UHR.