Civilingenjör Maskinteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80720
VT 2026urval 2 · KAU-SD362
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 540
- 53 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 73
- Sökande per plats
- 9,8
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 4
- 4 i första hand
- Antagna
- 4
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1
- Bara 4 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,94 | 17,2 | −0,74 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,20 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,08 | 17,97 | −0,11 |
| Antagna totalt | 60 | 55 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer och legat kvar i 3 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,68). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 17 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 10.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,94 → 17,20 (−0,74) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,15 → 15,30 (−1,85) | 1,15 → 0,90 (−0,25) |
| HT 2024 | 16,98 → 15,51 (−1,47) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2023 | 16,05 → 15,85 (−0,20) | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,65 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 17,13 → 16,69 (−0,44) | 1,00 → 0,65 (−0,35) |
| HT 2020 | 16,05 → 15,43 (−0,62) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 15,45 → 15,45 (±0) | – |
| HT 2018 | 16,20 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,14 → 14,74 (−1,40) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,94) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 16,10 | Alla antogs |
| HT 2012 | 16,10 | 17,93 |
| HT 2013 | 16,18 | 16,99 |
| HT 2014 | 18,50 | 16,50 |
| HT 2015 | 18,28 | 15,52 |
| HT 2016 | 16,20 | 17,06 |
| HT 2017 | 14,74 | 14,02 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 15,45 | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,43 | Alla antogs |
| HT 2021 | 16,69 | 17,23 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | 15,85 | 14,56 |
| HT 2024 | 15,51 | 16,55 |
| HT 2025 | 15,30 | 16,45 |
| VT 2026 | – | – |
| HT 2026 | 17,20 | 17,97 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,05 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 0,90 |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 98 | 8 |
| HT 2009 | 121 | 3 |
| HT 2010 | 201 | 7 |
| HT 2011 | 123 | 14 |
| HT 2012 | 258 | 19 |
| HT 2013 | 301 | 11 |
| HT 2014 | 310 | 22 |
| HT 2015 | 328 | 27 |
| HT 2016 | 313 | 22 |
| HT 2017 | 332 | 23 |
| HT 2018 | 284 | 23 |
| HT 2019 | 275 | 33 |
| HT 2020 | 314 | 25 |
| HT 2021 | 301 | 37 |
| HT 2022 | 251 | 30 |
| HT 2023 | 278 | 31 |
| HT 2024 | 387 | 45 |
| HT 2025 | 455 | 33 |
| VT 2026 | 4 | 4 |
| HT 2026 | 540 | 53 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här | 17,20 | 1,20 | 9,8 | 540 |
| Luleå tekniska universitet Civilingenjör maskinteknik · Luleå | 17,05 | 1,25 | 6,5 | 684 |
Om programmet
Som civilingenjör i maskinteknik kan du arbeta som problemlösare vid framtagning av morgondagens produkter. Utbildningen täcker in hela kedjan i en produktframtagningsprocess - utformning, funktionalitet, hållfasthet, materialegenskaper, konstruktion, tillverkning och produktion.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Gy11: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Gy25: Fysik, nivå 2, Kemi, nivå 1, Matematik – fortsättning, nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
- Masterprogram i maskinteknik - inriktning datadriven maskinteknikBI–HP–Sökande/plats–
- Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknikBI17,08HP1,15Sökande/plats13,6
- Påbyggnadsprogram i Miljö- och energisystem mot civilingenjörsexamenBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjör Industriell ekonomiBI18,80HP1,35Sökande/plats12,7
- Civilingenjör Teknisk fysikBI15,36HP1,05Sökande/plats6,3
- Civilingenjör Energi- och miljöteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
KAU-80720 · nationell antagning
540 sökande, 53 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,94 | 30 | 17,2 | 27 | 58 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,08 | 4 | 17,97 | 4 | 15 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 18 | 1,20 | 16 | 62 |
KAU-SD402 · nationell antagning
Senare del av program: Civilingenjör Maskinteknik. 3 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T3 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
VT 2026: anmälningskod KAU-SD362
KAU-SD362 · nationell antagning
4 sökande, 4 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T2 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör Maskinteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör Maskinteknik vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,2, HP 1,20 och BII 17,97. VT 2026: alla behöriga antogs i urvalsgruppen T2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör Maskinteknik vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 540 personer, varav 53 i första hand. 55 antogs, alltså 9,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör Maskinteknik vid Karlstads universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,2 HT 2026 mot 15,3 HT 2025. Sökande: 540 mot 455.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör Maskinteknik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor14 %(73)
- Män86 %(467)
- 24 år eller yngre94 %508
- 25–34 år5 %29
- 35 år eller äldre1 %3
- Antagna kvinnor11 %(6)
- Antagna män89 %(49)
Anmälningskod KAU-80720. Källa: UHR.