Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · KAU-80685

BI · HP · BIIalla urvalsgrupper Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

VT 2026urval 2 · KAU-SD360

-Ingen urvalsgrupp Inget urval Ingen antogs via den här urvalsgruppen.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
149
9 i första hand
Antagna
30
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
5
Måttlig konkurrens
Sökande VT 2026
0
0 i första hand
Antagna
0
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
–
Antal antagna saknas
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,66Alla antogsIngen gräns
Högskoleprov (HP)1,15Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)18,46Alla antogsIngen gräns
Antagna totalt1530+15

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 11 terminer och legat kvar i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,73). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 12 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 12 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 10.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjör Energi- och miljöteknik (senaste 10 av 12 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,66 → alla behöriga antogs1,15 → alla behöriga antogs
HT 202115,47 → alla behöriga antogs0,50 → alla behöriga antogs
HT 201814,78 → alla behöriga antogs0,85 → alla behöriga antogs
HT 201716,00 → alla behöriga antogs0,95 → alla behöriga antogs
HT 201617,26 → 17,26 (±0)1,00 → 0,65 (−0,35)
HT 201517,95 → 17,00 (−0,95)0,95 → alla behöriga antogs
HT 201417,59 → 17,59 (±0)1,05 → 0,65 (−0,40)
HT 201316,80 → 15,45 (−1,35)0,90 → 0,60 (−0,30)
HT 201218,20 → 17,70 (−0,50)1,20 → 0,70 (−0,50)
HT 201118,80 → 16,40 (−2,40)1,10 → 0,90 (−0,20)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,66) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Vill du arbeta med teknik som gör skillnad? Klimatförändringar, energiförsörjning och hållbar utveckling är några av vår tids största utmaningar. Som civilingenjör i Energi- och miljöteknik får du nyckelkompetens för att utveckla smarta energisystem, effektiv miljöteknik och innovativa lösningar för en grönare framtid. Efter examen kan du arbeta med allt från att utveckla avancerade tekniska system till att påverka miljö- och energifrågor hos företag, myndigheter och organisationer.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet samt Matematik 4/Matematik E, Fysik 2 och Kemi 1.
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik 46 600 kr38–65 tkr Småökar på 5 år
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Karlstads universitet

Alla program vid Karlstads universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

KAU-80685 · nationell antagning

149 sökande, 9 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,66 7 Alla antogs 12 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,46 2 Alla antogs 5 0
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 1,15 4 Alla antogs 11 0

KAU-SD399 · nationell antagning

Senare del av program: Civilingenjör Energi- och miljöteknik. 0 sökande, 0 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
- Ingen urvalsgrupp Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
VT 2026: anmälningskod KAU-SD360

KAU-SD360 · nationell antagning

0 sökande, 0 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
- Ingen urvalsgrupp Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Civilingenjör Energi- och miljöteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör Energi- och miljöteknik vid Karlstads universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: ingen antogs i -. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjör Energi- och miljöteknik vid Karlstads universitet?

HT 2026 sökte 149 personer, varav 9 i första hand. 30 antogs, alltså 5 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor34 %(50)
  • Män66 %(99)
  • 24 år eller yngre86 %128
  • 25–34 år12 %18
  • 35 år eller äldre2 %3
  • Antagna kvinnor33 %(10)
  • Antagna män67 %(20)

Anmälningskod KAU-80685. Källa: UHR.