Antagningspoäng Civilingenjör Maskinteknik 2026
Alla lärosäten som ger Civilingenjör Maskinteknik sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör Maskinteknik HT 2026?
- Sökande
- 1 224
- +22,5 % mot HT 2025
- Antagna
- 161
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 7,6
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad | 17,20 | 17,97 | 1,20 | 540 | 9,8 | +1,90 |
| Luleå tekniska universitet Luleå | 17,05 | 17,01 | 1,25 | 684 | 6,5 | +1,59 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Urval T2: Alla antogs | 4 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 17,05 | 17,13 | 17,20 |
| 2025 | 15,30 | 15,38 | 15,46 |
| 2024 | 15,51 | 15,51 | 15,51 |
| 2023 | 15,85 | 15,85 | 15,85 |
| 2022 | – | – | – |
| 2021 | 16,69 | 16,69 | 16,69 |
| 2020 | 15,43 | 15,43 | 15,43 |
| 2019 | 15,45 | 15,45 | 15,45 |
| 2018 | 16,63 | 16,63 | 16,63 |
| 2017 | 14,74 | 15,24 | 15,74 |
| 2016 | 16,20 | 16,42 | 16,65 |
| 2015 | 16,55 | 17,42 | 18,28 |
| 2014 | 17,60 | 18,05 | 18,50 |
| 2013 | 16,18 | 16,74 | 17,30 |
| 2012 | 16,10 | 16,60 | 17,10 |
| 2011 | 16,10 | 16,10 | 16,10 |
| 2010 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1,20 | 1,23 | 1,25 |
| 2025 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2024 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2023 | – | – | – |
| 2022 | – | – | – |
| 2021 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2020 | – | – | – |
| 2019 | – | – | – |
| 2018 | 0,75 | 0,75 | 0,75 |
| 2017 | 0,90 | 1,02 | 1,15 |
| 2016 | 0,70 | 0,90 | 1,10 |
| 2015 | 1,05 | 1,10 | 1,15 |
| 2014 | 1,05 | 1,08 | 1,10 |
| 2013 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2012 | 0,90 | 0,95 | 1,00 |
| 2011 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik
- Medianlön
- 51 800 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 40 200 kr – 69 900 kr
- Möjlighet till arbete
- Stora
- Rekrytering
- Brist på utbildade
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Civilingenjör Maskinteknik?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Karlstads universitet (Karlstad): 17,20 i urvalsgruppen BI och 1,20 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Civilingenjör Maskinteknik?
HT 2026 var gränsen lägst vid Luleå tekniska universitet (Luleå): 17,05 i BI och 1,25 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjör Maskinteknik?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,20–1,25 beroende på lärosäte, med medianen 1,23. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Civilingenjör Maskinteknik HT 2026?
1 224 sökte programmet vid 2 lärosäten och 161 antogs, alltså ungefär 7,6 sökande per plats. 141 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Civilingenjör Maskinteknik ökat?
Medianen för BI steg med 1,75 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +22,5 %.
Vad tjänar man efter Civilingenjör Maskinteknik?
Medianlönen för civilingenjörsyrken inom maskinteknik var 51 800 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.