Civilingenjör teknisk design
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LTU-80034
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 253
- 29 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 6,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 71 | 40 | −31 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 11 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,70). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 11 terminer och legat kvar i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 15,70 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 15,57 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 17,04 → 15,35 (−1,69) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2017 | 16,57 → 15,95 (−0,62) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2016 | 18,10 → alla behöriga antogs | 1,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 18,90 → 18,90 (±0) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2014 | 17,54 → 17,60 (+0,06) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2013 | 17,88 → 15,81 (−2,07) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2012 | 17,38 → 16,60 (−0,78) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2011 | 17,00 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 15,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 16,60 | 16,40 |
| HT 2013 | 15,81 | 15,10 |
| HT 2014 | 17,60 | 17,60 |
| HT 2015 | 18,90 | 15,71 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 15,95 | 15,60 |
| HT 2018 | 15,35 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | 15,47 |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,50 |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 325 | 44 |
| HT 2009 | 353 | 41 |
| HT 2010 | 345 | 28 |
| HT 2011 | 373 | 32 |
| HT 2012 | 370 | 37 |
| HT 2013 | 456 | 46 |
| HT 2014 | 469 | 37 |
| HT 2015 | 458 | 45 |
| HT 2016 | 387 | 47 |
| HT 2017 | 360 | 33 |
| HT 2018 | 348 | 25 |
| HT 2019 | 284 | 27 |
| HT 2020 | 321 | 41 |
| HT 2021 | 336 | 47 |
| HT 2022 | 219 | 33 |
| HT 2023 | 216 | 26 |
| HT 2024 | 289 | 39 |
| HT 2025 | 260 | 27 |
| HT 2026 | 253 | 29 |
Om programmet
Teknisk design passar dig som vill utveckla produkter och tjänster från idé till verklighet. Utbildningen kombinerar praktiskt arbete, projekt och samarbeten med företag för att du ska kunna skapa bättre lösningar för framtiden.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2 (äldre kurs Matematik E).
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Luleå tekniska universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Luleå tekniska universitet
- Civilingenjör maskinteknikBI17,05HP1,25Sökande/plats6,5
- Civilingenjör materialteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Civilingenjör arkitekturBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,4
- Civilingenjör energiteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats14,7
- Senare del, Civilingenjör Teknisk design 300 Hp - för dig som redan läst 1 år på program.BI–HP–Sökande/plats–
- Högskoleingenjör maskinteknikBI15,23HP1,00Sökande/plats7,0
- Civilingenjör datateknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,5
- Civilingenjör industriell ekonomiBI17,26HP1,15Sökande/plats6,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LTU-80034
LTU-80034 · nationell antagning
253 sökande, 29 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 37 | Alla antogs | 19 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 3 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 22 | Alla antogs | 12 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 5 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör teknisk design
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör teknisk design vid Luleå tekniska universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör teknisk design vid Luleå tekniska universitet?
HT 2026 sökte 253 personer, varav 29 i första hand. 40 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor49 %(123)
- Män51 %(130)
- 24 år eller yngre93 %235
- 25–34 år7 %17
- 35 år eller äldre0 %1
- Antagna kvinnor57 %(23)
- Antagna män43 %(17)
Anmälningskod LTU-80034. Källa: UHR.