Digital design och innovation
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-13012
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 342
- 47 i första hand
- Antagna
- 48
- urval 2
- Reserver
- 63
- Sökande per plats
- 7,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,3 | 13,95 | −1,35 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 15,88 | 15,5 | −0,38 |
| Antagna totalt | 70 | 48 | −22 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 14 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −0,80). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 14 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 14 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 14 terminer, minst 0,10 under i 5 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,30 → 13,95 (−1,35) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2025 | 15,79 → 14,85 (−0,94) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2024 | 15,64 → 15,11 (−0,53) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2023 | 15,08 → 14,91 (−0,17) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2022 | 15,78 → 15,78 (±0) | 0,60 → 0,65 (+0,05) |
| HT 2021 | 16,05 → 15,08 (−0,97) | 0,65 → 0,70 (+0,05) |
| HT 2020 | 15,85 → 15,79 (−0,06) | 0,65 → 0,50 (−0,15) |
| HT 2019 | 15,09 → 14,01 (−1,08) | 0,70 → 0,75 (+0,05) |
| HT 2018 | 15,47 → 13,30 (−2,17) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2017 | 14,55 → 13,89 (−0,66) | 0,70 → 0,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 14,10 | 13,64 |
| HT 2014 | 13,20 | 13,52 |
| HT 2015 | 15,30 | 14,09 |
| HT 2016 | 16,50 | 15,34 |
| HT 2017 | 13,89 | 14,20 |
| HT 2018 | 13,30 | 14,20 |
| HT 2019 | 14,01 | 15,30 |
| HT 2020 | 15,79 | 15,31 |
| HT 2021 | 15,08 | 15,24 |
| HT 2022 | 15,78 | 15,73 |
| HT 2023 | 14,91 | 15,87 |
| HT 2024 | 15,11 | 14,56 |
| HT 2025 | 14,85 | 15,55 |
| HT 2026 | 13,95 | 15,50 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,50 |
| HT 2015 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,60 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,50 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,50 |
| HT 2024 | 0,50 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 232 | 46 |
| HT 2014 | 224 | 41 |
| HT 2015 | 332 | 57 |
| HT 2016 | 346 | 60 |
| HT 2017 | 402 | 63 |
| HT 2018 | 405 | 60 |
| HT 2019 | 388 | 81 |
| HT 2020 | 402 | 73 |
| HT 2021 | 446 | 67 |
| HT 2022 | 419 | 66 |
| HT 2023 | 434 | 69 |
| HT 2024 | 445 | 74 |
| HT 2025 | 441 | 71 |
| HT 2026 | 342 | 47 |
Om programmet
Som digital designer utformar du innovativa och värdeskapande digitala tjänster och produkter. På programmet Digital design och innovation lär du dig att förstå människan och hennes relation till teknologi, så att du kan skapa smarta och hållbara lösningar i en global värld som förändras snabbt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga designer och formgivare | 49 400 kr36–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- Masterprogram i upplevelsedesignBI–HP–Sökande/plats4,5
- Digital verksamhetsutvecklingBI13,70HP0,60Sökande/plats5,6
- Masterprogram i digitalt lärandeBI–HP–Sökande/plats–
- Strategisk svenska - digital kommunikation, forensik och marknadsföringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovationBI14,32HP0,85Sökande/plats4,6
- Statsvetenskap - samhällsanalys och kommunikationBI14,74HP0,50Sökande/plats5,3
- IT-forensik och informationssäkerhetBI17,90HP1,10Sökande/plats14,7
- Miljö, innovation och hållbarhetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HH-13012
HH-13012 · nationell antagning
342 sökande, 47 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,3 | 38 | 13,95 | 26 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,88 | 8 | 15,5 | 6 | 21 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 24 | 0,60 | 16 | 23 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 25 |
Vanliga frågor om Digital design och innovation
Vad krävdes för att komma in på Digital design och innovation vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,95, HP 0,60 och BII 15,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Digital design och innovation vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 342 personer, varav 47 i första hand. 48 antogs, alltså 7,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Digital design och innovation vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,95 HT 2026 mot 14,85 HT 2025. Sökande: 342 mot 441.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor64 %(220)
- Män36 %(122)
- 24 år eller yngre80 %273
- 25–34 år16 %54
- 35 år eller äldre4 %15
- Antagna kvinnor71 %(34)
- Antagna män29 %(14)
Anmälningskod HH-13012. Källa: UHR.