Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-10009
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 357
- 34 i första hand
- Antagna
- 78
- urval 2
- Reserver
- 25
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,7 | 14,32 | −1,38 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,85 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 15,75 | 15,75 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 95 | 78 | −17 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,70 → 14,32 (−1,38) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2025 | 15,13 → alla behöriga antogs | 1,00 → 1,05 (+0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | 13,65 |
| HT 2026 | 14,32 | 15,75 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 188 | 23 |
| HT 2021 | 237 | 30 |
| HT 2022 | 176 | 13 |
| HT 2023 | 203 | 21 |
| HT 2024 | 231 | 30 |
| HT 2025 | 304 | 30 |
| HT 2026 | 357 | 34 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 20,16 | 1,55 | 12,9 | 2 201 |
| Blekinge tekniska högskola Civilingenjör i maskinteknik - produktutveckling · Karlskrona | 14,36 | 0,90 | 5,0 | 274 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här | 14,32 | 0,85 | 4,6 | 357 |
Om programmet
Framtidens civilingenjörer behöver en kombination av bred kompetens och spetskunskaper för att anta de utmaningar som samhället ställs inför. I FN:s globala hållbarhetsmål betonas vikten av att utveckla en hållbar industri och hållbara innovationer för att kunna åstadkomma hållbara städer och samhällen, god hälsa och välbefinnande, samt hållbar konsumtion och produktion.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik - fortsättning nivå 2.
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- Magisterprogram i maskinteknikBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjör i datateknikBI14,26HP0,60Sökande/plats5,9
- Civilingenjör i intelligenta systemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- UtvecklingsingenjörsprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- Ingenjör i hållbar energiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats10,8
- Digital design och innovationBI13,95HP0,60Sökande/plats7,1
- Masterprogram i industriell organisation och innovationBI–HP–Sökande/plats3,6
- Masterprogram i energismart innovation i byggd miljöBI–HP–Sökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 3 anmälningskoder
HH-10009 · nationell antagning
357 sökande, 34 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,7 | 47 | 14,32 | 37 | 9 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,75 | 10 | 15,75 | 9 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 30 | 0,85 | 24 | 9 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 11 |
HH-D0002 · nationell antagning
Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation, senare del av program, termin 5. 1 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
HH-D0005 · nationell antagning
Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation, senare del av program, termin 3. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,32, HP 0,85 och BII 15,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 357 personer, varav 34 i första hand. 78 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den sjönk: i HP krävdes 0,85 HT 2026 mot 1,05 HT 2025. Sökande: 357 mot 304.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor26 %(93)
- Män74 %(264)
- 24 år eller yngre92 %330
- 25–34 år7 %24
- 35 år eller äldre1 %3
- Antagna kvinnor35 %(27)
- Antagna män65 %(51)
Anmälningskod HH-10009. Källa: UHR.