Utvecklingsingenjörsprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-10032
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 199
- 50 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 3
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 74 | 60 | −14 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 4 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 3 terminer och legat kvar i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 3 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2014 | 14,80 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2013 | 17,40 → 17,30 (−0,10) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2012 | 16,90 → 15,90 (−1,00) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2011 | 18,26 → 15,30 (−2,96) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2014 (BI 14,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 15,30 | 17,25 |
| HT 2012 | 15,90 | 17,06 |
| HT 2013 | 17,30 | 14,35 |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,40 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 127 | 50 |
| HT 2009 | 169 | 37 |
| HT 2010 | 155 | 34 |
| HT 2011 | 174 | 48 |
| HT 2012 | 197 | 56 |
| HT 2013 | 210 | 54 |
| HT 2014 | 173 | 57 |
| HT 2015 | 190 | 30 |
| HT 2016 | 233 | 51 |
| HT 2017 | 185 | 59 |
| HT 2018 | 183 | 52 |
| HT 2019 | 185 | 54 |
| HT 2020 | 181 | 46 |
| HT 2021 | 181 | 38 |
| HT 2022 | 127 | 29 |
| HT 2023 | 166 | 41 |
| HT 2024 | 194 | 51 |
| HT 2025 | 218 | 59 |
| HT 2026 | 199 | 50 |
Om programmet
Som utvecklingsingenjör kommer du att utforma och utveckla morgondagens hållbara företag, affärer, produkter och tjänster. Utvecklingsingenjörsprogrammet ger dig en bred bas med en unik helhetssyn på teknik, ekonomi och hållbarhet. Du får kompetens inom entreprenörskap såväl som produkt- och innovationsutveckling. Kanske bygger du upp ett eget företag baserat på ditt examensarbete? Utbildningen har ett mentorprogram där du får kontakt med en yrkesverksam ingenjör.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik - fortsättning nivå 1c.
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 45 500 kr37–58 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- ByggingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,4
- MekatronikingenjörBI13,45HP0,80Sökande/plats5,5
- ElektroingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,0
- DataingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,0
- Ingenjör i hållbar energiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats10,8
- Masterprogram i industriell organisation och innovationBI–HP–Sökande/plats3,6
- Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovationBI14,32HP0,85Sökande/plats4,6
- Masterprogram i energismart innovation i byggd miljöBI–HP–Sökande/plats2,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HH-10032 · nationell antagning
199 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 30 | Alla antogs | 19 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 8 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 21 | Alla antogs | 15 | 0 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 7 | 910 | 12 | 3 |
HH-D0003 · nationell antagning
Utvecklingsingenjörsprogrammet, senare del av program, termin 3. 1 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Utvecklingsingenjörsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Utvecklingsingenjörsprogrammet vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Utvecklingsingenjörsprogrammet vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 199 personer, varav 50 i första hand. 60 antogs, alltså 3,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor34 %(67)
- Män66 %(132)
- 24 år eller yngre84 %167
- 25–34 år15 %29
- 35 år eller äldre2 %3
- Antagna kvinnor35 %(21)
- Antagna män65 %(39)
Anmälningskod HH-10032. Källa: UHR.