Civilingenjör i datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HH-13013
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 328
- 28 i första hand
- Antagna
- 56
- urval 2
- Reserver
- 22
- Sökande per plats
- 5,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,16 | 14,26 | −0,9 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,60 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 15,51 | 15,51 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 70 | 56 | −14 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 11 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,89). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 11 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 11 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 11 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,16 → 14,26 (−0,90) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2025 | 12,30 → alla behöriga antogs | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2024 | 15,47 → 15,36 (−0,11) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2023 | 16,35 → 15,47 (−0,88) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2022 | 15,91 → 14,28 (−1,63) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
| HT 2021 | 15,10 → 14,00 (−1,10) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2020 | 15,21 → 15,21 (±0) | 0,55 → 0,65 (+0,10) |
| HT 2019 | 12,91 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 16,70 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,05 → 13,65 (−1,40) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 15,30 | 14,00 |
| HT 2015 | 13,65 | 15,49 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,21 | 15,71 |
| HT 2021 | 14,00 | 15,47 |
| HT 2022 | 14,28 | 14,11 |
| HT 2023 | 15,47 | 16,08 |
| HT 2024 | 15,36 | 16,14 |
| HT 2025 | Alla antogs | 15,95 |
| HT 2026 | 14,26 | 15,51 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,85 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,40 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,85 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 236 | 18 |
| HT 2015 | 359 | 33 |
| HT 2016 | 361 | 31 |
| HT 2017 | 395 | 37 |
| HT 2018 | 392 | 40 |
| HT 2019 | 339 | 43 |
| HT 2020 | 426 | 44 |
| HT 2021 | 447 | 52 |
| HT 2022 | 452 | 46 |
| HT 2023 | 455 | 49 |
| HT 2024 | 442 | 63 |
| HT 2025 | 328 | 33 |
| HT 2026 | 328 | 28 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 18,85 | 1,35 | 10,6 | 1 086 |
| Jönköping University Civilingenjör i Datateknik · Jönköping | 17,24 | – | 12,0 | 384 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad · Du tittar på den här | 14,26 | 0,60 | 5,9 | 328 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | Alla antogs | 6,4 | 192 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | Alla antogs | Alla antogs | 9,2 | 120 |
Om programmet
Som civilingenjör i datateknik kan du påverka framtiden för miljoner människor. Programmerad teknik och IT får allt större betydelse genom att de utför, förenklar och effektiviserar allt fler moment i vardagen. Den här utbildningen gör dig redo för en kreativ yrkesroll där du är med och utvecklar framtidens hållbara samhälle genom intelligent teknik som förbättrar och underlättar människors vardag.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik - fortsättning nivå 2.
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Halmstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Halmstad
- DataingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,0
- Masterprogram i inbyggda och intelligenta systemBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjör i intelligenta systemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Masterprogram i informationsteknologi - data science, AI och maskininlärningBI–HP–Sökande/plats3,1
- MekatronikingenjörBI13,45HP0,80Sökande/plats5,5
- Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovationBI14,32HP0,85Sökande/plats4,6
- Tekniskt basårBI13,40HP0,55Sökande/plats5,4
- ByggingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HH-13013 · nationell antagning
328 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,16 | 37 | 14,26 | 29 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,51 | 9 | 15,51 | 7 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 23 | 0,60 | 19 | 3 |
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
HH-D3000 · nationell antagning
Civilingenjör i datateknik, senare del av program, Halmstad, termin 5. 1 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i datateknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i datateknik vid Högskolan i Halmstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,26, HP 0,60 och BII 15,51. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i datateknik vid Högskolan i Halmstad?
HT 2026 sökte 328 personer, varav 28 i första hand. 56 antogs, alltså 5,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjör i datateknik vid Högskolan i Halmstad?
Ja, den sjönk: i HP krävdes 0,60 HT 2026 mot 0,70 HT 2025. Sökande: 328 mot 328.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör i datateknik mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor23 %(74)
- Män77 %(254)
- 24 år eller yngre88 %288
- 25–34 år11 %36
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor21 %(12)
- Antagna män79 %(44)
Anmälningskod HH-13013. Källa: UHR.