Antagningspoäng Statsvetarprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Statsvetarprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2010.
Vad krävdes för att komma in på Statsvetarprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 3 305
- +3,7 % mot HT 2025
- Antagna
- 249
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 13,3
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 4
- 4 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,36 | 20,31 | 1,30 | 1 654 | 32,4 | −0,06 |
| Karlstads universitet Karlstad | 16,97 | 16,68 | 0,85 | 566 | 11,8 | +1,02 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 16,75 | 16,30 | 0,65 | 563 | 9,4 | +1,16 |
| Mälardalens universitet Västerås | 14,38 | 15,25 | 0,40 | 522 | 5,8 | +1,02 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,74 | 19,21 | 1,20 | 1 299 | 19,4 | +0,08 |
Utveckling sedan 2010
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 14,38 | 16,86 | 20,36 | 19,74 | 19,74 | 19,74 |
| 2025 | 13,36 | 15,77 | 20,42 | 19,66 | 19,66 | 19,66 |
| 2024 | 14,27 | 16,74 | 20,31 | 19,38 | 19,38 | 19,38 |
| 2023 | 13,13 | 16,13 | 20,18 | 19,06 | 19,06 | 19,06 |
| 2022 | 14,20 | 16,09 | 20,31 | 18,71 | 18,71 | 18,71 |
| 2021 | 16,48 | 18,17 | 19,85 | 18,77 | 18,77 | 18,77 |
| 2020 | 14,75 | 17,02 | 19,30 | 17,97 | 17,97 | 17,97 |
| 2019 | 14,20 | 16,30 | 18,39 | 17,86 | 17,86 | 17,86 |
| 2018 | 15,51 | 17,36 | 19,21 | 18,13 | 18,13 | 18,13 |
| 2017 | 15,85 | 17,52 | 19,20 | 18,80 | 18,80 | 18,80 |
| 2016 | 19,50 | 19,80 | 20,10 | 19,40 | 19,40 | 19,40 |
| 2015 | 18,65 | 19,73 | 20,80 | 19,90 | 19,90 | 19,90 |
| 2014 | 17,07 | 18,88 | 20,70 | 19,70 | 19,70 | 19,70 |
| 2013 | 20,10 | 20,10 | 20,10 | 19,44 | 19,44 | 19,44 |
| 2012 | 20,30 | 20,30 | 20,30 | 19,10 | 19,10 | 19,10 |
| 2011 | 20,40 | 20,40 | 20,40 | 19,90 | 19,90 | 19,90 |
| 2010 | 20,70 | 20,70 | 20,70 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,40 | 0,75 | 1,30 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2025 | 0,20 | 0,57 | 1,25 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2024 | 0,20 | 0,57 | 1,25 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2023 | 0,20 | 0,48 | 1,15 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2022 | 0,35 | 0,50 | 1,15 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2021 | 0,45 | 0,83 | 1,20 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2020 | 1,00 | 1,00 | 1,00 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2019 | 0,25 | 0,63 | 1,00 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2018 | 0,60 | 0,88 | 1,15 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2017 | 0,60 | 0,93 | 1,25 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2016 | 1,05 | 1,18 | 1,30 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2015 | 1,00 | 1,20 | 1,40 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2014 | 0,85 | 1,13 | 1,40 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2013 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2012 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2011 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2010 | 1,50 | 1,50 | 1,50 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Planerare och utredare m.fl.
- Medianlön
- 46 100 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 35 200 kr – 61 700 kr
- Möjlighet till arbete
- Medelstora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Statsvetarprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Göteborgs universitet (Göteborg): 20,36 i urvalsgruppen BI och 1,30 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Statsvetarprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Mälardalens universitet (Västerås): 14,38 i BI och 0,40 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Statsvetarprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,40–1,30 beroende på lärosäte, med medianen 0,75. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Statsvetarprogrammet HT 2026?
3 305 sökte programmet vid 4 lärosäten och 249 antogs, alltså ungefär 13,3 sökande per plats. 500 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Statsvetarprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 1,09 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +3,7 %.
Vad tjänar man efter Statsvetarprogrammet?
Medianlönen för planerare och utredare m.fl. var 46 100 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.