Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-G0576

BIGymnasiebetyg 16,75 av max 22,5 +1,16 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,65 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,30 av max 22,5 +0,57 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
563
57 i första hand
Antagna
60
urval 2
Reserver
116
Sökande per plats
9,4
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,9216,75−1,17
Högskoleprov (HP)0,800,65−0,15
Betyg (BII)16,9516,3−0,65
Antagna totalt6060Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 13 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (median −1,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 13 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 9.

Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 13 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 13 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 7.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Statsvetarprogrammet (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,92 → 16,75 (−1,17)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 202517,56 → 15,59 (−1,97)0,75 → 0,55 (−0,20)
HT 202418,20 → 16,51 (−1,69)0,75 → 0,50 (−0,25)
HT 202317,81 → 16,72 (−1,09)0,80 → 0,40 (−0,40)
HT 202217,45 → 16,09 (−1,36)0,80 → 0,50 (−0,30)
HT 202117,40 → 16,48 (−0,92)0,60 → 0,45 (−0,15)
HT 202016,61 → 14,75 (−1,86)0,55 → alla behöriga antogs
HT 201917,05 → 14,20 (−2,85)0,65 → 0,25 (−0,40)
HT 201816,39 → 15,51 (−0,88)0,60 → 0,60 (±0)
HT 201717,73 → 15,85 (−1,88)0,90 → 0,60 (−0,30)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,92) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Statsvetarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Göteborgs universitet Göteborg 20,361,3032,41 654
Karlstads universitet Karlstad 16,970,8511,8566
Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här 16,750,659,4563
Mälardalens universitet Västerås 14,380,405,8522

Om programmet

Globaliseringen och det ökade samarbetet inom Europa och ute i hela världen gör att kunskaper om att jämföra och analysera politik både inom och mellan regioner, länder och världsdelar efterfrågas alltmer på arbetsmarknaden. Genom att studera till statsvetare får du en fördjupad kunskap i hur politik och politisk utveckling kan analyseras utifrån ett jämförande perspektiv. På Statsvetarprogrammet förbereds du för en arbetsmarknad där du kan få jobb i Sverige, Europa och resten av världen.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Engelska 6. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Planerare och utredare m.fl. 46 100 kr35–62 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linnéuniversitetet

Alla program vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LNU-G0576

LNU-G0576 · nationell antagning

563 sökande, 57 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,92 29 16,75 29 67
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,95 6 16,3 6 35
HP Högskoleprovet 0,80 24 0,65 24 44
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 17

Vanliga frågor om Statsvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Statsvetarprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,75, HP 0,65 och BII 16,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Statsvetarprogrammet vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 563 personer, varav 57 i första hand. 60 antogs, alltså 9,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Statsvetarprogrammet vid Linnéuniversitetet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,75 HT 2026 mot 15,59 HT 2025. Sökande: 563 mot 546.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Statsvetarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor61 %(342)
  • Män39 %(221)
  • 24 år eller yngre82 %464
  • 25–34 år13 %72
  • 35 år eller äldre5 %27
  • Antagna kvinnor50 %(30)
  • Antagna män50 %(30)

Anmälningskod LNU-G0576. Källa: UHR.