Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MDU-40020

BIGymnasiebetyg 14,38 av max 22,5 +1,02 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,40 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,25 av max 22,5 +2,55 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
522
78 i första hand
Antagna
90
urval 2
Reserver
121
Sökande per plats
5,8
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,914,38−0,52
Högskoleprov (HP)0,500,40−0,10
Betyg (BII)15,415,25−0,15
Antagna totalt11090−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −1,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Statsvetarprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,90 → 14,38 (−0,52)0,50 → 0,40 (−0,10)
HT 202515,51 → 13,36 (−2,15)0,55 → 0,20 (−0,35)
HT 202415,27 → 14,27 (−1,00)0,45 → 0,20 (−0,25)
HT 202314,13 → 13,13 (−1,00)0,40 → 0,20 (−0,20)
HT 202215,86 → 14,20 (−1,66)0,55 → 0,35 (−0,20)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Statsvetarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Göteborgs universitet Göteborg 20,361,3032,41 654
Karlstads universitet Karlstad 16,970,8511,8566
Linnéuniversitetet Växjö 16,750,659,4563
Mälardalens universitet Västerås · Du tittar på den här 14,380,405,8522

Om programmet

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Planerare och utredare m.fl. 46 100 kr35–62 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mälardalens universitet

Alla program vid Mälardalens universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 3 anmälningskoder

MDU-40020 · nationell antagning

522 sökande, 78 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 3 Alla antogs 2 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,9 57 14,38 46 52
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,4 14 15,25 12 39
HP Högskoleprovet 0,50 36 0,40 30 44
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 36

MDU-43510 · nationell antagning

Statsvetarprogrammet - Termin 5. 0 sökande, 0 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
HPGR Högskolepoäng, grundnivå Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

MDU-43511 · nationell antagning

Statsvetarprogrammet - Termin 3. 0 sökande, 0 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
HPGR Högskolepoäng, grundnivå Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Statsvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Statsvetarprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,38, HP 0,40 och BII 15,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Statsvetarprogrammet vid Mälardalens universitet?

HT 2026 sökte 522 personer, varav 78 i första hand. 90 antogs, alltså 5,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Statsvetarprogrammet vid Mälardalens universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 14,38 HT 2026 mot 13,36 HT 2025. Sökande: 522 mot 467.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Statsvetarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor60 %(311)
  • Män40 %(211)
  • 24 år eller yngre77 %402
  • 25–34 år19 %100
  • 35 år eller äldre4 %20
  • Antagna kvinnor57 %(51)
  • Antagna män43 %(39)

Anmälningskod MDU-40020. Källa: UHR.