Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-76076

BIGymnasiebetyg 20,36 av max 22,5 −0,06 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,30 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,31 av max 22,5 +0,66 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · GU-76035

BIGymnasiebetyg 19,74 av max 22,5 +0,08 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 1,20 av max 2 +0,10 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 19,21 av max 22,5 −0,79 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 1 522 sökande hittills (402 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg20,17troligen mellan 19,93 och 20,51
HPHögskoleprovet1,25troligen mellan 1,20 och 1,30

BII (kompletterade betyg): 19,95, troligen mellan 19,49 och 20,44.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 654
306 i första hand
Antagna
51
urval 2
Reserver
482
Sökande per plats
32,4
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
1 299
397 i första hand
Antagna
67
urval 2
Reserver
440
Sökande per plats
19,4
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,620,36−0,24
Högskoleprov (HP)1,301,30Oförändrad
Betyg (BII)20,4520,31−0,14
Antagna totalt5551−4

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 29 av 33 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 25 av 33 terminer och legat kvar i 8 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 25 av 33 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Statsvetarprogrammet (senaste 10 av 33 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,60 → 20,36 (−0,24)1,30 → 1,30 (±0)
VT 202620,10 → 19,74 (−0,36)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 202520,57 → 20,42 (−0,15)1,25 → 1,25 (±0)
VT 202520,16 → 19,66 (−0,50)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202420,52 → 20,31 (−0,21)1,25 → 1,25 (±0)
VT 202419,90 → 19,38 (−0,52)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202320,73 → 20,18 (−0,55)1,20 → 1,15 (−0,05)
VT 202319,64 → 19,06 (−0,58)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202220,63 → 20,31 (−0,32)1,25 → 1,15 (−0,10)
VT 202219,22 → 18,71 (−0,51)1,10 → 1,10 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Statsvetarprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här 20,361,3032,41 654
Karlstads universitet Karlstad 16,970,8511,8566
Linnéuniversitetet Växjö 16,750,659,4563
Mälardalens universitet Västerås 14,380,405,8522

Om programmet

Statsvetarprogrammet passar dig som vill ha en bred samhällsvetenskaplig utbildning, med möjlighet till jobb inom både offentliga och privata organisationer. Under utbildningen lär du dig att analysera makt och demokrati, politiska idéer, aktörer och institutioner på olika politiska nivåer. Undervisningen utgörs av föreläsningar och seminarier och du har möjlighet till både praktik och studier utomlands. Med en examen i statsvetenskap är chansen stor att du får ett jobb direkt efter studierna.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Planerare och utredare m.fl. 46 100 kr35–62 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-76076

GU-76076 · nationell antagning

1 654 sökande, 306 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 24
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,6 32 20,36 30 419
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,45 3 20,31 3 85
HP Högskoleprovet 1,30 19 1,30 17 327
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
VT 2026: anmälningskod GU-76035

GU-76035 · nationell antagning

1 299 sökande, 397 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 21
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,1 43 19,74 38 377
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,05 6 19,21 5 86
HP Högskoleprovet 1,25 25 1,20 23 266
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4

Vanliga frågor om Statsvetarprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Statsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,36, HP 1,30 och BII 20,31. VT 2026: BI 19,74, HP 1,20 och BII 19,21. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Statsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 1 654 personer, varav 306 i första hand. 51 antogs, alltså 32,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 522 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Statsvetarprogrammet vid Göteborgs universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,36 HT 2026 mot 20,42 HT 2025. Sökande: 1 654 mot 1 669.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Statsvetarprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor64 %(1 064)
  • Män36 %(590)
  • 24 år eller yngre81 %1 340
  • 25–34 år15 %255
  • 35 år eller äldre4 %59
  • Antagna kvinnor63 %(32)
  • Antagna män37 %(19)

Anmälningskod GU-76076. Källa: UHR.