Kandidatprogram i journalistik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80480
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 221
- 97 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 6,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,67 | 21,67 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Ingen antogs | Ingen antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 38 | 36 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 5 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 5 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,05 eller mer under urval 1-gränsen.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,67 → 21,67 (±0) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2025 | 21,35 → 21,46 (+0,11) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2024 | 21,88 → 21,88 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2023 | 20,94 → 21,12 (+0,18) | 1,35 → 1,60 (+0,25) |
| HT 2022 | 20,21 → 20,21 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,67) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 20,21 | Inget urval |
| HT 2023 | 21,12 | Inget urval |
| HT 2024 | 21,88 | 21,90 |
| HT 2025 | 21,46 | 20,04 |
| HT 2026 | 21,67 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 1,35 |
| HT 2023 | 1,60 |
| HT 2024 | 1,45 |
| HT 2025 | 1,50 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 210 | 106 |
| HT 2023 | 425 | 143 |
| HT 2024 | 426 | 138 |
| HT 2025 | 388 | 124 |
| HT 2026 | 221 | 97 |
Om programmet
Är du intresserad av att granska och förklara vad som händer i världen? Då är journalistutbildningen rätt val för dig! Här lär du dig att granska fakta, analysera händelser och skapa nyheter och reportage för olika medier, som webb, radio och tv. Kandidatprogrammet i journalistik förbereder dig för ett framtida yrke som journalist. Du lär dig att skapa innehåll i olika genrer och att använda de verktyg som journalister arbetar med.
- Omfattning
- 90 högskolepoäng, ca 1,5 år
- Behörighet
- För tillträde till utbildningen krävs högskolestudier om sammanlagt 90 högskolepoäng i avslutade kurser, varav minst fortsättningsnivå i ett ämne.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Journalister m.fl. | 43 700 kr33–60 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80480
LU-80480 · nationell antagning
221 sökande, 97 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,67 | 8 | 21,67 | 7 | 38 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 4 | 1,50 | 4 | 25 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 26 | 165 | 25 | 42 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i journalistik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i journalistik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,67, HP 1,50 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i journalistik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 221 personer, varav 97 i första hand. 36 antogs, alltså 6,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i journalistik vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,67 HT 2026 mot 21,46 HT 2025. Sökande: 221 mot 388.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor69 %(152)
- Män31 %(69)
- 24 år eller yngre47 %103
- 25–34 år39 %86
- 35 år eller äldre14 %32
- Antagna kvinnor69 %(25)
- Antagna män31 %(11)
Anmälningskod LU-80480. Källa: UHR.