Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1114
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 186
- 19 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 18
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,2 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | 0,40 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 17,95 | 13,22 | −4,73 |
| Antagna totalt | 30 | 30 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,40). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,20 → alla behöriga antogs | 0,65 → 0,40 (−0,25) |
| HT 2025 | 18,01 → 16,41 (−1,60) | 0,90 → 0,65 (−0,25) |
| HT 2024 | 17,25 → 17,25 (±0) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2023 | 18,02 → 16,70 (−1,32) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2022 | 17,27 → 15,59 (−1,68) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2021 | 17,82 → 17,38 (−0,44) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,11 → 17,60 (−1,51) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| HT 2019 | 19,11 → 18,10 (−1,01) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2018 | 18,44 → 17,97 (−0,47) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
| HT 2017 | 19,00 → 18,49 (−0,51) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 13,17 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 16,79 | 16,30 |
| HT 2013 | 17,70 | 16,40 |
| HT 2014 | 16,80 | 18,02 |
| HT 2015 | 17,40 | 18,30 |
| HT 2016 | 16,20 | 15,50 |
| HT 2017 | 18,49 | 18,56 |
| HT 2018 | 17,97 | 19,00 |
| HT 2019 | 18,10 | 18,40 |
| HT 2020 | 17,60 | 17,40 |
| HT 2021 | 17,38 | 15,89 |
| HT 2022 | 15,59 | 15,15 |
| HT 2023 | 16,70 | 14,15 |
| HT 2024 | 17,25 | 17,08 |
| HT 2025 | 16,41 | 16,93 |
| HT 2026 | Alla antogs | 13,22 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,80 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,65 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 202 | 35 |
| HT 2009 | 250 | 41 |
| HT 2010 | 275 | 35 |
| HT 2011 | 246 | 44 |
| HT 2012 | 347 | 44 |
| HT 2013 | 401 | 42 |
| HT 2014 | 450 | 42 |
| HT 2015 | 440 | 43 |
| HT 2016 | 367 | 30 |
| HT 2017 | 410 | 51 |
| HT 2018 | 350 | 44 |
| HT 2019 | 309 | 51 |
| HT 2020 | 314 | 35 |
| HT 2021 | 305 | 45 |
| HT 2022 | 271 | 41 |
| HT 2023 | 287 | 46 |
| HT 2024 | 294 | 33 |
| HT 2025 | 268 | 41 |
| HT 2026 | 186 | 19 |
Om programmet
Det här är programmet för dig som vill arbeta med kommunikation, information och medier - men också utforma utbildningen utifrån dina egna intressen och välja egen profil. Skaffa dig en bred förståelse för mediernas betydelse, innehåll, historiska utveckling och samtida förändringar. Vilken roll spelar medierna i ett allt mer globaliserat och medieorienterat samhället? Varför ser mediernas innehåll ut som det gör?
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister | 46 000 kr35–62 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Programmet för strategisk kommunikationBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- JournalistprogrammetBI16,08HP0,75Sökande/plats12,7
- Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöerBI15,46HP0,55Sökande/plats6,9
- Masterprogrammet i medie- och kommunikationsvetenskapBI–HP–Sökande/plats3,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1114 · nationell antagning
186 sökande, 19 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,2 | 17 | Alla antogs | 15 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,95 | 2 | 13,22 | 4 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 10 | 0,40 | 10 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 15 |
UMU-S1004 · nationell antagning
Senare del Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap, T5. 4 sökande, 4 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI, HP 0,40 och BII 13,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 186 personer, varav 19 i första hand. 30 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap vid Umeå universitet?
Ja, den sjönk: i HP krävdes 0,40 HT 2026 mot 0,65 HT 2025. Sökande: 186 mot 268.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(140)
- Män25 %(46)
- 24 år eller yngre77 %144
- 25–34 år17 %31
- 35 år eller äldre6 %11
- Antagna kvinnor63 %(19)
- Antagna män37 %(11)
Anmälningskod UMU-P1114. Källa: UHR.