Sociologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1210
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 344
- 43 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 62
- Sökande per plats
- 6,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,64 | 13,7 | −2,94 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,35 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 15,95 | 15 | −0,95 |
| Antagna totalt | 55 | 55 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,85). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 16.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,10 under i 16 och minst 0,20 under i 13.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,64 → 13,70 (−2,94) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| HT 2025 | 16,45 → 13,38 (−3,07) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 16,41 → 14,38 (−2,03) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,21 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,32 → 14,15 (−2,17) | 0,60 → 0,20 (−0,40) |
| HT 2021 | 17,86 → 16,74 (−1,12) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,70 → 17,24 (−1,46) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2019 | 17,86 → 14,81 (−3,05) | 0,80 → 0,45 (−0,35) |
| HT 2018 | 17,61 → 15,80 (−1,81) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2017 | 17,66 → 16,22 (−1,44) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 14,80 | 14,73 |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 14,94 | 15,57 |
| HT 2013 | 16,40 | 16,00 |
| HT 2014 | 15,90 | 16,42 |
| HT 2015 | 16,70 | 16,27 |
| HT 2016 | 15,99 | 15,00 |
| HT 2017 | 16,22 | 15,25 |
| HT 2018 | 15,80 | 16,35 |
| HT 2019 | 14,81 | 15,70 |
| HT 2020 | 17,24 | 16,50 |
| HT 2021 | 16,74 | 15,55 |
| HT 2022 | 14,15 | 15,05 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 14,38 | 10,87 |
| HT 2025 | 13,38 | 14,00 |
| HT 2026 | 13,70 | 15,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,50 |
| HT 2013 | 0,50 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,45 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,20 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 251 | 57 |
| HT 2009 | 296 | 40 |
| HT 2010 | 340 | 56 |
| HT 2011 | 295 | 39 |
| HT 2012 | 410 | 65 |
| HT 2013 | 434 | 55 |
| HT 2014 | 495 | 53 |
| HT 2015 | 516 | 75 |
| HT 2016 | 527 | 61 |
| HT 2017 | 494 | 51 |
| HT 2018 | 474 | 61 |
| HT 2019 | 388 | 70 |
| HT 2020 | 549 | 83 |
| HT 2021 | 511 | 67 |
| HT 2022 | 382 | 52 |
| HT 2023 | 321 | 39 |
| HT 2024 | 322 | 47 |
| HT 2025 | 355 | 45 |
| HT 2026 | 344 | 43 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 19,69 | 1,05 | 15,7 | 786 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 15,99 | 0,55 | 8,3 | 499 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 13,70 | 0,35 | 6,3 | 344 |
Om programmet
Hur förstår man människors handlingar och åsikter, och går det förklara hur samhällsförändringar drivs? Lär dig upptäcka och analysera strukturer i samhället och sociala processer - allt från globala relationer till människors möten i vardagen, hur levnadsvillkor, värderingar och identiteter skiljer sig åt på grund av maktförhållanden, genus, social ojämlikhet, etniska relationer, ungdomskulturer med mera. Särskild träning ges i att leda undersökningar, göra utredningar och genomföra analyser.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Liknande program vid Umeå universitet
- Masterprogrammet i sociologiBI–HP–Sökande/plats–
- SamhällsvetarprogrammetBI16,78HP0,70Sökande/plats7,7
- JuristprogrammetBI19,90HP1,25Sökande/plats20,5
- SocionomprogrammetBI18,27HP1,00Sökande/plats41,6
- SocionomprogrammetBI17,30HP0,70Sökande/plats8,1
- Masterprogram i socialt arbeteBI–HP–Sökande/plats15,7
- Magisterprogram i genus, rättvisa och samhälleBI–HP–Sökande/plats6,8
- SamhällsplanerarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1210 · nationell antagning
344 sökande, 43 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,64 | 29 | 13,7 | 28 | 26 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,95 | 3 | 15 | 4 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 22 | 0,35 | 22 | 3 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 32 |
UMU-S2024 · nationell antagning
Senare del Sociologiprogrammet, T3, T5. 4 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SD Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Sociologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sociologiprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,7, HP 0,35 och BII 15. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sociologiprogrammet vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 344 personer, varav 43 i första hand. 55 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Sociologiprogrammet vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 13,7 HT 2026 mot 13,38 HT 2025. Sökande: 344 mot 355.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Sociologiprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor77 %(265)
- Män23 %(79)
- 24 år eller yngre77 %266
- 25–34 år17 %58
- 35 år eller äldre6 %20
- Antagna kvinnor84 %(46)
- Antagna män16 %(9)
Anmälningskod UMU-P1210. Källa: UHR.