Sociologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0657
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 499
- 68 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 154
- Sökande per plats
- 8,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,64 | 15,99 | −0,65 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | 0,55 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,52 | 16,52 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 75 | 60 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −1,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,64 → 15,99 (−0,65) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,41 → 15,52 (−0,89) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2024 | 16,93 → 16,56 (−0,37) | 0,55 → 0,50 (−0,05) |
| HT 2023 | 16,51 → 15,29 (−1,22) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2022 | 16,37 → 15,34 (−1,03) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| HT 2021 | 17,16 → 15,89 (−1,27) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| HT 2020 | 16,90 → 15,85 (−1,05) | 0,60 → 0,35 (−0,25) |
| HT 2019 | 16,80 → 15,40 (−1,40) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2018 | 16,82 → 14,60 (−2,22) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2017 | 16,86 → 15,89 (−0,97) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 14,10 | 14,10 |
| HT 2012 | 16,56 | 14,87 |
| HT 2013 | 16,10 | 15,68 |
| HT 2014 | 15,30 | 15,40 |
| HT 2015 | 15,60 | 15,87 |
| HT 2016 | 15,29 | 15,63 |
| HT 2017 | 15,89 | 16,00 |
| HT 2018 | 14,60 | 14,95 |
| HT 2019 | 15,40 | 15,13 |
| HT 2020 | 15,85 | 15,82 |
| HT 2021 | 15,89 | 15,91 |
| HT 2022 | 15,34 | 14,71 |
| HT 2023 | 15,29 | 14,69 |
| HT 2024 | 16,56 | 15,71 |
| HT 2025 | 15,52 | 16,34 |
| HT 2026 | 15,99 | 16,52 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,10 |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,50 |
| HT 2013 | 0,50 |
| HT 2014 | 0,60 |
| HT 2015 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,65 |
| HT 2018 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,55 |
| HT 2020 | 0,35 |
| HT 2021 | 0,45 |
| HT 2022 | 0,35 |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | 0,50 |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 317 | 41 |
| HT 2011 | 379 | 43 |
| HT 2012 | 508 | 61 |
| HT 2013 | 501 | 69 |
| HT 2014 | 533 | 66 |
| HT 2015 | 643 | 79 |
| HT 2016 | 665 | 78 |
| HT 2017 | 636 | 81 |
| HT 2018 | 562 | 69 |
| HT 2019 | 524 | 98 |
| HT 2020 | 616 | 85 |
| HT 2021 | 560 | 78 |
| HT 2022 | 500 | 92 |
| HT 2023 | 457 | 74 |
| HT 2024 | 499 | 96 |
| HT 2025 | 491 | 63 |
| HT 2026 | 499 | 68 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 19,69 | 1,05 | 15,7 | 786 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | 15,99 | 0,55 | 8,3 | 499 |
| Umeå universitet Umeå | 13,70 | 0,35 | 6,3 | 344 |
Om programmet
Vill du arbeta med frågor som rör samspelet mellan människor och samhälle? Då ska du läsa Sociologiprogrammet! Sociologiprogrammet ger dig kunskap och verktyg för att studera samhället, sociala relationer och människors handlingar. Programmet vänder sig till dig som är intresserad av hur socialt liv kan utformas på olika samhällsnivåer, från övergripande samhällsstrukturer till enskilda individers livsvillkor.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Sociologi, masterprogramBI–HP–Sökande/plats3,3
- Senare del av Integrations- och mångfaldsstudierBI–HP–Sökande/plats–
- Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhetBI19,31HP1,05Sökande/plats45,1
- SocionomprogrammetBI17,40HP0,75Sökande/plats15,9
- SocionomprogrammetBI16,65HP0,65Sökande/plats11,7
- StatsvetarprogrammetBI16,75HP0,65Sökande/plats9,4
- Socialt arbete, masterprogramBI–HP–Sökande/plats4,8
- Statsvetenskap, masterprogramBI–HP–Sökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0657
LNU-G0657 · nationell antagning
499 sökande, 68 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3,5 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,64 | 38 | 15,99 | 30 | 111 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,52 | 6 | 16,52 | 5 | 41 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 30 | 0,55 | 24 | 53 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 24 |
Vanliga frågor om Sociologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sociologiprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,99, HP 0,55 och BII 16,52. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sociologiprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 499 personer, varav 68 i första hand. 60 antogs, alltså 8,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Sociologiprogrammet vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,99 HT 2026 mot 15,52 HT 2025. Sökande: 499 mot 491.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sociologiprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(414)
- Män17 %(85)
- 24 år eller yngre74 %370
- 25–34 år18 %90
- 35 år eller äldre8 %39
- Antagna kvinnor87 %(52)
- Antagna män13 %(8)
Anmälningskod LNU-G0657. Källa: UHR.