Antagningspoäng Sociologiprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Sociologiprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Sociologiprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 1 629
- −0,2 % mot HT 2025
- Antagna
- 165
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 9,9
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 19,69 | 19,00 | 1,05 | 786 | 15,7 | +0,47 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 15,99 | 16,52 | 0,55 | 499 | 8,3 | +0,47 |
| Umeå universitet Umeå | 13,70 | 15,00 | 0,35 | 344 | 6,3 | +0,32 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Umeå universitet Umeå · Urval SD: Alla antogs | 14 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 13,70 | 15,99 | 19,69 |
| 2025 | 13,38 | 15,52 | 19,22 |
| 2024 | 14,38 | 16,56 | 19,43 |
| 2023 | 15,29 | 17,59 | 19,89 |
| 2022 | 14,15 | 15,34 | 19,63 |
| 2021 | 15,89 | 16,74 | 20,10 |
| 2020 | 15,85 | 17,24 | 19,57 |
| 2019 | 14,81 | 15,11 | 15,40 |
| 2018 | 14,60 | 15,20 | 15,80 |
| 2017 | 15,89 | 16,06 | 16,22 |
| 2016 | 15,29 | 15,64 | 15,99 |
| 2015 | 15,60 | 16,15 | 16,70 |
| 2014 | 15,30 | 15,60 | 15,90 |
| 2013 | 16,10 | 16,25 | 16,40 |
| 2012 | 14,94 | 15,75 | 16,56 |
| 2011 | 14,10 | 14,10 | 14,10 |
| 2010 | 14,80 | 14,80 | 14,80 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,35 | 0,55 | 1,05 |
| 2025 | 0,45 | 0,73 | 1,00 |
| 2024 | 0,50 | 0,73 | 0,95 |
| 2023 | 0,45 | 0,75 | 1,05 |
| 2022 | 0,20 | 0,35 | 1,00 |
| 2021 | 0,45 | 0,70 | 1,10 |
| 2020 | 0,35 | 0,65 | 1,05 |
| 2019 | 0,45 | 0,50 | 0,55 |
| 2018 | 0,55 | 0,60 | 0,65 |
| 2017 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2016 | 0,65 | 0,65 | 0,65 |
| 2015 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2014 | 0,60 | 0,68 | 0,75 |
| 2013 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2012 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 2011 | – | – | – |
| 2010 | 0,10 | 0,10 | 0,10 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Sociologiprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 19,69 i urvalsgruppen BI och 1,05 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Sociologiprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Umeå universitet (Umeå): 13,70 i BI och 0,35 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Sociologiprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,35–1,05 beroende på lärosäte, med medianen 0,55. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Sociologiprogrammet HT 2026?
1 629 sökte programmet vid 3 lärosäten och 165 antogs, alltså ungefär 9,9 sökande per plats. 183 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Sociologiprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 0,47 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −0,2 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.