Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-P4801
VT 2026urval 2 · MIU-P4710
Söktryck just nu, VT 2027: 973 sökande hittills (166 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 16,12, troligen mellan 15,37 och 16,66.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 709
- 105 i första hand
- Antagna
- 90
- urval 2
- Reserver
- 248
- Sökande per plats
- 7,9
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 701
- 122 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 212
- Sökande per plats
- 5,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,6 | 15,05 | −0,55 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,65 | 15,61 | −0,04 |
| Antagna totalt | 150 | 90 | −60 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2025 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,74). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2025 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,60 → 15,05 (−0,55) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| VT 2026 | 14,89 → 13,96 (−0,93) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| HT 2025 | 15,07 → 14,33 (−0,74) | 0,40 → 0,35 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 14,33 | 14,54 |
| VT 2026 | 13,96 | 14,53 |
| HT 2026 | 15,05 | 15,61 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 0,35 |
| VT 2026 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 606 | 103 |
| VT 2026 | 701 | 122 |
| HT 2026 | 709 | 105 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
| Mittuniversitetet Östersund · Du tittar på den här | 15,05 | 0,55 | 7,9 | 709 |
Om programmet
Socionomprogrammet är en bred utbildning i socialt arbete. Programmet är för dig som är engagerad i sociala frågor och vill förstå och förändra människors livsvillkor i Sverige och i världen. Socionomprogrammet leder till socionomexamen och du får en akademisk yrkesutbildning i socialt arbete.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- SocionomprogrammetBI16,71HP0,70Sökande/plats25,6
- Kandidatprogram i KriminologiBI17,40HP0,75Sökande/plats15,2
- Magisterprogram i statsvetenskapBI–HP–Sökande/plats6,0
- Förvaltningsjuridiska programmetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,9
- SamhällsvetarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,7
- Magisterprogram i sociologi med inriktning mot forskning och kritiska studierBI–HP–Sökande/plats4,3
- Masterprogram i Sociologi: Risk, resiliens, arbetslivBI–HP–Sökande/plats3,6
- Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (Samhällskunskap)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-P4801
MIU-P4801 · nationell antagning
709 sökande, 105 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 5 | 3 | 4 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,6 | 72 | 15,05 | 43 | 100 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,65 | 23 | 15,61 | 13 | 84 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 49 | 0,55 | 30 | 90 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 73 |
VT 2026: anmälningskod MIU-P4710
MIU-P4710 · nationell antagning
701 sökande, 122 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 4 | 3 | 3 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,89 | 82 | 13,96 | 56 | 67 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,1 | 27 | 14,53 | 21 | 74 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 56 | 0,30 | 39 | 46 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 74 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,05, HP 0,55 och BII 15,61. VT 2026: BI 13,96, HP 0,30 och BII 14,53. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 709 personer, varav 105 i första hand. 90 antogs, alltså 7,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 973 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,05 HT 2026 mot 14,33 HT 2025. Sökande: 709 mot 606.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor77 %(543)
- Män23 %(166)
- 24 år eller yngre63 %450
- 25–34 år28 %197
- 35 år eller äldre9 %62
- Antagna kvinnor82 %(74)
- Antagna män18 %(16)
Anmälningskod MIU-P4801. Källa: UHR.