Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19327
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 517
- 381 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 753
- Sökande per plats
- 38,7
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,7 | 18,39 | −0,31 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,85 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,26 | 17,91 | −0,35 |
| Antagna totalt | 75 | 65 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −0,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,50 under i 8 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 16 terminer och legat kvar i 6 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 16 terminer, minst 0,10 under i 6 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,70 → 18,39 (−0,31) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| HT 2025 | 17,88 → 17,19 (−0,69) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,22 → 17,97 (−0,25) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2023 | 18,28 → 17,50 (−0,78) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,53 → 17,96 (−0,57) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2021 | 19,11 → 18,93 (−0,18) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2020 | 19,11 → 18,65 (−0,46) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2019 | 19,00 → 18,35 (−0,65) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2018 | 19,53 → 19,10 (−0,43) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2017 | 19,66 → 19,06 (−0,60) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 18,90 | 17,92 |
| HT 2012 | 18,60 | 18,66 |
| HT 2013 | 18,50 | 19,08 |
| HT 2014 | 19,10 | 18,55 |
| HT 2015 | 19,20 | 18,61 |
| HT 2016 | 19,50 | 19,31 |
| HT 2017 | 19,06 | 19,35 |
| HT 2018 | 19,10 | 19,03 |
| HT 2019 | 18,35 | 18,79 |
| HT 2020 | 18,65 | 18,54 |
| HT 2021 | 18,93 | 18,57 |
| HT 2022 | 17,96 | 18,23 |
| HT 2023 | 17,50 | 18,97 |
| HT 2024 | 17,97 | 18,28 |
| HT 2025 | 17,19 | 17,64 |
| HT 2026 | 18,39 | 17,91 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 0,90 |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,75 |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 1 304 | 289 |
| HT 2012 | 1 314 | 244 |
| HT 2013 | 1 838 | 267 |
| HT 2014 | 2 294 | 313 |
| HT 2015 | 2 734 | 381 |
| HT 2016 | 2 789 | 398 |
| HT 2017 | 2 438 | 320 |
| HT 2018 | 2 625 | 379 |
| HT 2019 | 2 042 | 267 |
| HT 2020 | 2 256 | 334 |
| HT 2021 | 2 602 | 388 |
| HT 2022 | 2 191 | 326 |
| HT 2023 | 2 141 | 385 |
| HT 2024 | 2 020 | 336 |
| HT 2025 | 1 956 | 304 |
| HT 2026 | 2 517 | 381 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Jönköping University Jönköping | 19,29 | – | 49,4 | 2 221 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans · Du tittar på den här | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
Om programmet
Utbildningen ges under de första sex terminerna på grundläggande nivå och inleds med en bred vetenskaplig bas för de fortsatta studierna med betoning på samhälls- och rättskunskap samt introduktion till samtal och förhållningssätt inom socialt arbete. Därefter läses kurser som handlar om teorier om social exkludering och om människor i utsatta livssituationer samt om teorier och metoder för det praktiska sociala arbetet. En mindre fältstudie genomförs också.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- SocionomprogrammetBI16,70HP0,65Sökande/plats45,3
- SocionomprogrammetBI16,69HP0,65Sökande/plats46,2
- SocionomprogrammetBI19,00HP0,90Sökande/plats74,6
- SocionomprogrammetBI16,51HP0,75Sökande/plats44,5
- SocionomprogrammetBI16,18HP0,55Sökande/plats13,0
- Kandidatprogram i utredningskriminologiBI18,65HP1,00Sökande/plats23,9
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- SamhällsplanerarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19327
HIG-19327 · nationell antagning
2 517 sökande, 381 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 40 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,7 | 32 | 18,39 | 27 | 460 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,26 | 11 | 17,91 | 10 | 285 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 30 | 0,85 | 26 | 297 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 12 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,39, HP 0,85 och BII 17,91. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 2 517 personer, varav 381 i första hand. 65 antogs, alltså 38,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Högskolan i Gävle?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,39 HT 2026 mot 17,19 HT 2025. Sökande: 2 517 mot 1 956.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(2 137)
- Män15 %(380)
- 24 år eller yngre39 %977
- 25–34 år35 %883
- 35 år eller äldre26 %657
- Antagna kvinnor78 %(51)
- Antagna män22 %(14)
Anmälningskod HIG-19327. Källa: UHR.