Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HIG-19325
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 132
- 61 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 412
- Sökande per plats
- 45,3
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,64 | 16,7 | −0,94 |
| Högskoleprov (HP) | 0,70 | 0,65 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,31 | 16,91 | −0,4 |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −0,63). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 16 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,10 under i 6 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,64 → 16,70 (−0,94) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,54 → 16,29 (−0,25) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,81 → 16,25 (−0,56) | 0,65 → 0,60 (−0,05) |
| HT 2023 | 17,78 → 17,19 (−0,59) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| HT 2022 | 17,97 → 17,02 (−0,95) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2021 | 17,86 → 17,56 (−0,30) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2020 | 18,13 → 17,29 (−0,84) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2019 | 18,20 → 17,28 (−0,92) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2018 | 17,94 → 17,25 (−0,69) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2017 | 18,28 → 17,43 (−0,85) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,64) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | 17,90 | 17,24 |
| HT 2012 | 17,60 | 17,89 |
| HT 2013 | 17,80 | 17,40 |
| HT 2014 | 17,94 | 18,52 |
| HT 2015 | 18,78 | 18,48 |
| HT 2016 | 18,40 | 18,87 |
| HT 2017 | 17,43 | 18,75 |
| HT 2018 | 17,25 | 17,76 |
| HT 2019 | 17,28 | 18,47 |
| HT 2020 | 17,29 | 17,50 |
| HT 2021 | 17,56 | 17,62 |
| HT 2022 | 17,02 | 16,81 |
| HT 2023 | 17,19 | 17,09 |
| HT 2024 | 16,25 | 16,65 |
| HT 2025 | 16,29 | 16,11 |
| HT 2026 | 16,70 | 16,91 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | 1,00 |
| HT 2012 | 0,80 |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 601 | 62 |
| HT 2012 | 538 | 41 |
| HT 2013 | 773 | 45 |
| HT 2014 | 964 | 64 |
| HT 2015 | 1 141 | 107 |
| HT 2016 | 1 150 | 109 |
| HT 2017 | 1 172 | 69 |
| HT 2018 | 1 059 | 55 |
| HT 2019 | 830 | 75 |
| HT 2020 | 883 | 55 |
| HT 2021 | 1 132 | 48 |
| HT 2022 | 959 | 54 |
| HT 2023 | 906 | 51 |
| HT 2024 | 824 | 50 |
| HT 2025 | 804 | 62 |
| HT 2026 | 1 132 | 61 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
| Högskolan i Gävle Bollnäs · Distans · Du tittar på den här | 16,70 | 0,65 | 45,3 | 1 132 |
Om programmet
Utbildningen ges under de första sex terminerna på grundläggande nivå och inleds med en bred vetenskaplig bas för de fortsatta studierna med betoning på samhälls- och rättskunskap samt introduktion till samtal och förhållningssätt inom socialt arbete. Därefter läses kurser som handlar om teorier om social exkludering och om människor i utsatta livssituationer samt om teorier och metoder för det praktiska sociala arbetet. En mindre fältstudie genomförs också.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Gävle.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- SocionomprogrammetBI18,39HP0,85Sökande/plats38,7
- SocionomprogrammetBI16,69HP0,65Sökande/plats46,2
- SocionomprogrammetBI19,00HP0,90Sökande/plats74,6
- SocionomprogrammetBI16,51HP0,75Sökande/plats44,5
- SocionomprogrammetBI16,18HP0,55Sökande/plats13,0
- Kandidatprogram i utredningskriminologiBI18,65HP1,00Sökande/plats23,9
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- SamhällsplanerarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HIG-19325
HIG-19325 · nationell antagning
1 132 sökande, 61 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 31 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,64 | 10 | 16,7 | 10 | 220 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,31 | 4 | 16,91 | 4 | 188 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 10 | 0,65 | 10 | 147 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,7, HP 0,65 och BII 16,91. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Högskolan i Gävle?
HT 2026 sökte 1 132 personer, varav 61 i första hand. 25 antogs, alltså 45,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Högskolan i Gävle?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,7 HT 2026 mot 16,29 HT 2025. Sökande: 1 132 mot 804.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(912)
- Män19 %(220)
- 24 år eller yngre28 %317
- 25–34 år42 %478
- 35 år eller äldre30 %337
- Antagna kvinnor84 %(21)
- Antagna män16 %(4)
Anmälningskod HIG-19325. Källa: UHR.