Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MCH-26211
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 503
- 577 i första hand
- Antagna
- 115
- urval 2
- Reserver
- 846
- Sökande per plats
- 21,8
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,28 | 17,59 | −0,69 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,76 | 17,93 | −0,83 |
| Antagna totalt | 120 | 115 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,64). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2022 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 5 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 5 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,28 → 17,59 (−0,69) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2025 | 17,92 → 17,34 (−0,58) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2024 | 18,23 → 17,65 (−0,58) | 1,10 → 1,15 (+0,05) |
| HT 2023 | 18,35 → 17,71 (−0,64) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2022 | 18,79 → 17,66 (−1,13) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,28) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 17,66 | 18,06 |
| HT 2023 | 17,71 | 17,35 |
| HT 2024 | 17,65 | 17,29 |
| HT 2025 | 17,34 | 17,29 |
| HT 2026 | 17,59 | 17,93 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | 0,80 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 1 391 | 333 |
| HT 2023 | 1 609 | 318 |
| HT 2024 | 2 155 | 418 |
| HT 2025 | 2 128 | 468 |
| HT 2026 | 2 503 | 577 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Jönköping University Jönköping | 19,29 | – | 49,4 | 2 221 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm · Du tittar på den här | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
Om programmet
- Examen
- Socionomexamen
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Marie Cederschiöld Högskola
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MCH-26211
MCH-26211 · nationell antagning
2 503 sökande, 577 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AU Lärosätets eget urval | 754 | 48 | 754 | 47 | 3 |
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 4 | 61 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,28 | 48 | 17,59 | 45 | 525 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,76 | 14 | 17,93 | 14 | 305 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 6 | 1,40 | 5 | 392 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Marie Cederschiöld Högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,59, HP 1,40 och BII 17,93. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Marie Cederschiöld Högskola?
HT 2026 sökte 2 503 personer, varav 577 i första hand. 115 antogs, alltså 21,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Marie Cederschiöld Högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,59 HT 2026 mot 17,34 HT 2025. Sökande: 2 503 mot 2 128.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(2 055)
- Män18 %(448)
- 24 år eller yngre51 %1 276
- 25–34 år29 %738
- 35 år eller äldre20 %489
- Antagna kvinnor80 %(92)
- Antagna män20 %(23)
Anmälningskod MCH-26211. Källa: UHR.