Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-G0617

BIGymnasiebetyg 16,80 av max 22,5 +0,65 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,90 av max 22,5 +0,25 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · LNU-G0504

BIGymnasiebetyg 15,13 av max 22,5 +0,93 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,15 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 15,70 av max 22,5 +0,47 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 945 sökande hittills (178 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 15 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg15,98troligen mellan 15,66 och 16,51
HPHögskoleprovet0,70troligen mellan 0,65 och 0,75

BII (kompletterade betyg): 16,23, troligen mellan 15,77 och 16,75.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 154
222 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
348
Sökande per plats
17,8
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
856
193 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
218
Sökande per plats
13,2
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,0616,8−1,26
Högskoleprov (HP)0,850,75−0,10
Betyg (BII)17,9716,9−1,07
Antagna totalt6565Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 32 terminer (median −0,95). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 30 av 32 terminer, minst 0,50 under i 27 och minst 1,00 under i 16.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 29 av 33 terminer och legat kvar i 4 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 29 av 33 terminer, minst 0,10 under i 22 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjuksköterskeprogrammet (senaste 10 av 33 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,06 → 16,80 (−1,26)0,85 → 0,75 (−0,10)
VT 202615,98 → 15,13 (−0,85)0,65 → 0,60 (−0,05)
HT 202517,32 → 16,15 (−1,17)0,80 → 0,70 (−0,10)
VT 202515,61 → 14,20 (−1,41)0,50 → 0,45 (−0,05)
HT 202417,10 → 15,98 (−1,12)0,75 → 0,65 (−0,10)
VT 202416,01 → 14,69 (−1,32)0,55 → 0,50 (−0,05)
HT 202316,93 → 15,88 (−1,05)0,75 → 0,60 (−0,15)
VT 202315,78 → 15,46 (−0,32)0,45 → 0,45 (±0)
HT 202217,02 → 16,60 (−0,42)0,70 → 0,60 (−0,10)
VT 202216,32 → 15,68 (−0,64)0,65 → 0,60 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,06) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 51
Sjuksköterskeprogrammet, HT 2026 (10 av 51)
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund 19,751,2529,93 381
Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 19,301,0548,73 895
Göteborgs universitet Göteborg 19,051,2027,03 914
Uppsala universitet Uppsala 18,691,1029,34 108
Karolinska institutet Sjuksköterske­programmet · Huddinge 18,401,0524,95 122
Malmö universitet Malmö 18,230,9523,03 221
Sophiahemmet Högskola Stockholm 18,081,2029,14 512
Röda korsets högskola Huddinge 16,980,8519,53 698
Marie Cederschiöld Högskola Stockholm 16,850,9020,43 466
Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här 16,800,7517,81 154

Om programmet

Ge dig själv en chans - till ett personligt utvecklande yrke! Att vara sjuksköterska innebär att möta människor i utsatta livssituationer med behov av vård. Idag är utbildningen både akademisk och yrkesinriktad. Den innehåller en spännande mix av teoretiska kurser och klinisk verksamhetsförlagd utbildning. Huvudämnet är vårdvetenskap och handlar om människan och hennes upplevelse av sin hälsa och ohälsa, sitt lidande och vård.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c, Naturkunskap 2 och Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
Examen
Sjuksköterskeexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Grundutbildade sjuksköterskor 42 900 kr35–54 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linnéuniversitetet

Alla program vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LNU-G0617

LNU-G0617 · nationell antagning

1 154 sökande, 222 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 2 16
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,06 27 16,8 26 162
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,97 13 16,9 14 179
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 0,85 21 0,75 21 176
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
VT 2026: anmälningskod LNU-G0504

LNU-G0504 · nationell antagning

856 sökande, 193 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 10
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,98 29 15,13 28 84
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,31 14 15,7 15 134
HP Högskoleprovet 0,65 21 0,60 21 112
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4

Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,8, HP 0,75 och BII 16,9. VT 2026: BI 15,13, HP 0,60 och BII 15,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 1 154 personer, varav 222 i första hand. 65 antogs, alltså 17,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 945 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Linnéuniversitetet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,8 HT 2026 mot 16,15 HT 2025. Sökande: 1 154 mot 1 147.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor81 %(940)
  • Män19 %(214)
  • 24 år eller yngre61 %705
  • 25–34 år26 %305
  • 35 år eller äldre12 %144
  • Antagna kvinnor83 %(54)
  • Antagna män17 %(11)

Anmälningskod LNU-G0617. Källa: UHR.