Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0609
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 191
- 22 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 6
- Sökande per plats
- 6,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,89 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,50 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,46 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 30 | 30 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 13 terminer och legat kvar i 1 (9 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,54). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 12 av 13 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (10 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,89 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,23 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 14,27 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,77 → alla behöriga antogs | 1,05 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 17,22 → 15,80 (−1,42) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 14,00 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 12,93 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,05 → 15,05 (±0) | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 20,30 → 14,15 (−6,15) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2015 | 15,66 → 14,00 (−1,66) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,89) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 14,00 | 15,18 |
| HT 2016 | 14,15 | 14,22 |
| HT 2017 | 15,05 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,80 | 16,32 |
| HT 2021 | Alla antogs | 12,37 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,55 |
| HT 2016 | 0,65 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 160 | 23 |
| HT 2011 | 141 | 13 |
| HT 2012 | 150 | 20 |
| HT 2013 | 234 | 24 |
| HT 2014 | 258 | 26 |
| HT 2015 | 272 | 23 |
| HT 2016 | 257 | 34 |
| HT 2017 | 231 | 32 |
| HT 2018 | 202 | 26 |
| HT 2019 | 174 | 30 |
| HT 2020 | 218 | 40 |
| HT 2021 | 219 | 27 |
| HT 2022 | 200 | 20 |
| HT 2023 | 163 | 31 |
| HT 2024 | 192 | 26 |
| HT 2025 | 161 | 30 |
| HT 2026 | 191 | 22 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 19| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 18,54 | 1,25 | 16,9 | 727 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 17,40 | 1,05 | 9,2 | 732 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Laboratoriemedicin · Huddinge | 17,19 | 1,00 | 8,6 | 727 |
| Linköpings universitet Linköping | 16,58 | 1,05 | 13,9 | 432 |
| Karolinska institutet Biomedicinska analytikerprogrammet - Klinisk fysiologi · Huddinge | 16,46 | 0,90 | 12,7 | 482 |
| Jönköping University Biomedicinska analytikerprogrammet, inriktning laboratoriemedicin · Jönköping | 15,96 | – | 10,4 | 260 |
| Malmö universitet Malmö | 15,72 | 0,75 | 6,0 | 449 |
| Karlstads universitet Karlstad | 15,41 | 0,50 | 7,3 | 293 |
| Linnéuniversitetet Kalmar · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 6,4 | 191 |
| Högskolan Kristianstad Kristianstad | Alla antogs | Alla antogs | 4,7 | 275 |
Om programmet
Är du intresserad av att utreda sjukdomars orsaker, utföra provtagningar och laborativa analyser? Som legitimerad biomedicinsk analytiker har du en central och ansvarsfull roll inom hälso- och sjukvården. Dina noggranna analyser leder till fastställande av diagnos och behandling av patienten. Du kan även arbeta inom djursjukvård och läkemedelsbranschen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a alt. Fysik 1b1 + 1b2, Kemi 2 och Matematik 3b alt. Matematik 3c. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik - fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c
- Examen
- Biomedicinsk analytikerexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Biomedicinska analytiker m.fl. | 39 000 kr31–51 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som biomedicinsk analytiker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- PsykologprogrammetBI20,96HP1,45Sökande/plats42,1
- SjuksköterskeprogrammetBI16,80HP0,75Sökande/plats17,8
- SjuksköterskeprogrammetBI16,72HP0,70Sökande/plats19,3
- SjuksköterskeprogrammetBI15,25HP0,65Sökande/plats22,9
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning anestesisjukvårdBI–HP–Sökande/plats13,8
- SjuksköterskeprogrammetBI15,25HP0,50Sökande/plats22,3
- SjuksköterskeprogrammetBI14,90HP0,55Sökande/plats12,6
- Specialistsjuksköterskeprogram, inriktning distriktssköterskaBI–HP–Sökande/plats11,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0609
LNU-G0609 · nationell antagning
191 sökande, 22 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,89 | 14 | Alla antogs | 7 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,46 | 4 | Alla antogs | 9 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,50 | 10 | Alla antogs | 10 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | 989 | 1 | 6 |
Vanliga frågor om Biomedicinska analytikerprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biomedicinska analytikerprogrammet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 191 personer, varav 22 i första hand. 30 antogs, alltså 6,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Biomedicinska analytikerprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 19 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(155)
- Män19 %(36)
- 24 år eller yngre76 %146
- 25–34 år15 %29
- 35 år eller äldre8 %16
- Antagna kvinnor73 %(22)
- Antagna män27 %(8)
Anmälningskod LNU-G0609. Källa: UHR.